Neminovno je da svjetska ekonomija ovisi i o privrednim kretanjima najveće ekonomske sile, Sjedinjenih Američkih Država, a zbog njenog nedavnog pada bruto domaćeg proizvoda, tako su i prognoze za globalni ekonomski rast umanjene. Razlozi usporavanja američke privrede su, kako se navodi, neuobičajeno hladne zime i jačanje dolara.
Međunarodni Monetarni Fond, prema svojoj najnovijoj prognozi, snizio je globalni rast za 0,2% za tekuću godinu, a za narednu je zadržao istu projekciju rasta svjetske ekonomije, uprkos grčkoj dužničkoj krizi i nedavnim previranjima na kineskim finansijskim tržištima. U revidiranom izvještaju „Perspektive svjetske ekonomije“, MMF navodi da će BDP globalne ekonomije ove godine porasti 3,3%, a dakle za narednu ta projekcija je 3 cijelih 8 posto, što je nepromijenjeno u odnosu na raniju prognozu.
MMF je, međutim, zadržao istu prognozu rasta za evrozonu, uprkos tome što je Grčka na ivici bankrota i izlaska iz evrozone. „Situacija u Grčkoj do sada nije izazvala nikakvu značajniju krizu. Pravovremene političke akcije bi trebale da pomognu u upravljanju takvim rizicima“, navodi se u najnovijem izvještaju vašingtonskog kreditora.
U razvijenim zemljama privredni rast je ubrzan, a posebno iz razloga dodatnih kapitalnih ulaganja, te realizacije infratrukturnih projekata. U zemljama u razvoju, privredni rast je ugrožen zbog niskih cijena sirovina, pooštravanja finansijskih uslova povezanih sa ekonomskim blanasiranjem u Kini i geopolitičkih faktora, navodi MMF.
Ovaj revidirani izvještaj Međunarodnog Monetarnog Fonda nije u detalje naveo i privredna kretanja u zemljama Zapadnog Balkana, no ekonomska slika Centralne i Istočne Europe reflektira se i na ekonomiju u našem regionu.