Njemačka je od krize u Grčkoj zaradila blizu 100 milijardi eura, rezultati su istraživanja Instituta za ekonomske studije Leibnitz.
U istraživanju se ističe da navedena suma predstavlja novac koji je Njemačka zaradila niskim kametama fondova koje je Vlada pozajmljivala.
“Ove uštede prevazilaze troškove krize, čak i u slučaju da je Grčka bankrotirala. Jasno je da je Njemačka imala korist od krize u Grčkoj”, tvrde autori istraživanja sa Instituta, čije je sjedište u gradu Hale.
Autori istraživanja navode da kada se investitori suoče sa problemom na tržištu, onda oni traže “utočište” za svoj novac i Njemačka je imala ogromnu korist od njih.
“U proteklih nekoliko godina, kad god su se finansijska tržišta suočavala sa negativnim vijestima, kamatne stope njemačkih državnih obveznica opadale su, a kada su vijesti dobre, onda su one u porastu”, podsjećaju autori.
Berlin je zahtijevao fiskalnu disciplinu i oštre ekonomske reforme u Grčkoj u zamjenu za saglasnost sa novom pomoći od međunarodnih kreditora.
Njemački ministar finansija Wolfgang Scheuble bio je protiv otpisivanja dugovanja Grčke ukazujući pri tom na “uravnoteženi” budžet njegove zemlje.
Institut, međutim, tvrdi da je uravnoteženi budžet bio moguć u najvećem dijelu zbog kamate dobijene od uštede usljed krize u Grčkoj.
Iznos od 100 milijardi eura Njemačka je uštedjela od 2010. godine i to je tri odsto domaćeg bruto proizvoda.
“Zaradom od obveznica i druge zemlje su imale koristi, uključujući SAD, Francusku i Holandiju, ali u znatno manjoj mjeri. Udio NJemačke u finansijskim paketima za Grčku, uključujući i novi, iznosi oko 90 milijardi eura. Čak i u slučaju da Grčka ne vrati ni cent, državna kasa Njemačke imala je finansijsku korist od krize”, ističe se u istraživanju.