Mljekari iz Bosne i Hercegovine odnedavno su počeli izvoziti mlijeko u zemlje Evropske unije. Jedna od farmi koja izvozi u evropske zemlje je i farma Spreča iz Kalesije.
Zijad Trokić već dvije godine radi kao veterinar na farmi Spreča u Kalesiji. Kontroliše jutarnju, dnevnu i večernju mužu na rotoru. Od kako sa farme mlijeko ide za EU, posla je više.
“Maksimalna higijena, maksimalan kontrola muže. Sve od samog početka radimo i s tim kako je počeo izvoz za EU tu su malo i kontrole pojačane. Tako da imamo svaki mjesec kontrolu samog mlijeka i radimo po propisima kako zakon nalaže, ali i zbog samih sebe sve to kontrolišemo“, rekao je Trokić.
Jedna muzna krava prosječno daje 25 litara mlijeka dnevno čija distribucija zahtjeva stroge kriterije. Prevoz do mljekare ide u ranim jutarnjim satima. Prvo mlijeko koje dođe u sarajevsku mljekaru Milkos, dolazi sa ove farme. Nakon obrade, ide na tržište.
“Mi smo ovog momenta zadovoljni, a radimo na unapređenju i dostizanju evropskog nivoa. Grla uvezena iz Evrope, posjeduju genetski potencijal. Svo sjeme koje ulazi koristi se za priplod i dobijanje podmladka se uvozi iz Kanade, Amerike, Njemačke, u zavisnosti od toga kakva nam je selekcijska i proizvodna orijentacija“, kazao je Ivica Jožef, direktor farme Spreča.
Izvoz mlijeka sa ove farme, osim finansijske koristi, garancija je i za opstanak stočarstva.
“S obzirom da je mlijeko krenulo u EU, mi smo to shvatili kao rasterećenje i garant da će ova proizvodnja živjeti na ovim prostorima. U tom pravcu smo napravili i biznis planove za narednu 2016 godinu, a naravno i dalje“, istakao je Ivica Jožef.
“Kod nas u zadnje dvije godine dolaze studenti Veterinarskog fakulteta koji tu provode po 10 dana. Dolazi više studenata koji se mjenjaju. To je dosta bitno za studente jer ovdje imaju šta vidjeti i dosta toga naučiti“, rekao je veterinar Trokić.
Svakog radnog dana više od 15 tona mlijeka od 800 muznih grla ode za zemlje Evropske unije. Tendencije su da se broj muznih grla poveća na 1.000 čime bi se povećala i količina izvezenog mlijeka.