Unatoč slabom investiranju države u mesnu industriju u BiH, domaće kompanije se bore da ostvare vlastite uspjehe, a pritom ostaju i društveno odgovorne. U nastavku priča o jednoj takvoj kompaniji.
Firma pokrenuta u sumrak mira, ugašena je sa prvim granatama. Danas – gigant bosanskohercegovačke prehrambene industrije. Mesna industrija Ovako broji 900 radnika, a sa 100 t kapaciteta prozvodnje dnevno, jedan je od najvećih potencijala domaće ekonomije.
“U današnje vrijeme proizvodimo 35 tona mesnih prerađevina svaki dan. Razlog je bio proširenje kapaciteta za ulazak u EU. Međutim, mi imamo problem i nadamo se da će se taj problem riješiti. Ne tako davno, izgubili smo tržište Hrvatske koje je bilo vrijedno 10 miliona KM i bilo je u razvoju”, kaže Nedžad Biberović, marketing menadžer.
Potencijali eksporta su i izvan granica Evropske unije. Ukupno trisedet posto proizvodnje izvozi se u zemlje regije – Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju, Kosovo, na Bliski istok, Kinu, Vijetnam, a nešto i u Australiju.
“U konstantnoj smo potražnji za novim tržištem, jer moramo da nađemo soluciju da popunimo kapacitete koje imamo, jer nam je istinska želja da budemo dio pozitivne bh ekonomske priče, koji će doprinijeti zapošljavanju novih ljudi i širenju pozitivnih priča”, kaže Biberović.
HCCP i HALAL certifikati garantuju da se svaka tačka proizvodnje, od njive do stola, odvija pod strogim sanitarnim standardima.
Ukupna neto vrijednost zaklanih i očišćenih goveda i pilića u BiH, izvosila je u oktobru ove godine 5.502 tone. Sa potencijalom proizvodnje od 100 tona dnevno, “Ovako” bi opustošila državni stočni potencijal za samo 55 dana. A da bi se ovakav i slični ekonomski giganti mogli osloniti samo na bosanskohercegovački stočni fond, potrebno je još mnogo investicije u domaću poljoprivredu.