Hale nekadašnjih privrednih giganata u Loparama zjape prazne. Stopa nezaposlenosti u gradu od 15 hiljada stanovnika je 40 posto.
Namještaj i drvenu stolariju, proizvodi 20 zaposlenih u ovoj hali. Sirovina je iz jugoistočne Bosne. Proizvode izvoze u Austriju, Švajcarsku I Njemačku. U manjim količinama na tržište Srbije i Bosne.
“U inostranstvu traže što prirodnije da je, da se vide grana drveta I da nije u punom sjaju, samo pređenom mat bojom ili uljem a kod suprotno traže se samo kuhinje sa visokim sjajem”, kaže Neđo Kojić, suvlasnik firme “Enterijer Kojić”.
Ovdje je prosječna plata oko 800 KM. Sličnih malih privrednika u Loparama je još nekoliko i ukupno zapošljavaju do 250 radnika.
Hale nekadašnjih privrednih giganata zjape prazne. A, stopa nezaposlenosti u gradu od 15 hiljada stanovnika je 40%.
Zaključana je kapija Fabrike stolova i stolica Lopare koja je nekada zopšljavala između 600 i 700 radnika. Nakon procesa privatizacije ova fabrika je prešla u vlasništvo Termoelektra iz Brčkog. Međutim, rad još nikada nije zaživio.
Katanci su i na ulazu u Termal, nekada jedinu fabriku radijatora u Bosni i Hercegovini. Isto je i sa Fabrikom opekarskih proizvoda, te sa pogonima Dite u ovom gradu.
“Nema investitora koji su zainteresovani da to pokrenu. Sama privatizacija I postupak kako je vođena su dovela do toga da firme stanu sa radom. Možda je loš izbor rukovodstva ili je ne snalaženje na tržištu, što je najčešći slučaj”, kaže Željko Kerović, načelnik Odjeljenja za privredu Opštine Lopare.
Ugašene fabrike su tek jedan od problema Lopara. U maju 2014. klizišta su oštetila infrastrukturu i oko 400 kuća. Iako je šteta od 15 miliona KM tri puta veća od opštinskog budžeta pomoć Fonda solidarnosti je izostala.
“Mi moramo riješiti oko stotinu porodica koje su ostale bez kuća. Za sada je riješeno 48. Međutim problem je i sa onima čije su kuće oštećene. Negdje treba drenaža, negdje učvrstiti temelj a mi za to novca u budžetu nemamo”, kaže Rado Savić, načelnik Opštine Lopare.
Nema novca ni za deminiranje više od 4 miliona kvadratnih metara. Nepristupačni tereni u šumama Majevice ostaju ovako označeni.
A, Neđo Kojić, sa početka priče, zbog toga nastavja obrađivati drvo iz dosta udaljenijih šuma Foče i Romanije.