MMF traži harmonizaciju entitetskih poreznih organa

Ekonomija 17. maj 201618:02 > 18:08
N1

Neharmoniziran porezni sistem Bosne i Hercegovine doveo je do potpune autonomije poreznih uprava RS-a i Federacije BiH. Razmjena podataka o poreznim obveznicima između poreznih organa na različitim nivoima navodi se kao jedan od uslova za nastavak saradnje vlasti u BiH i MMF-a.

MMF u Bosni i Hercegovini

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH dr. Denis Zvizdić primio je danas u Sarajevu delegaciju MMF-a predvođenu šefom Misije za BiH Nadeemom Ilahijem sa kojim je razgovarao o reformskim procesima u BiH i zaključenju novog kreditnog aranžmana. Razgovarano je o otvorenim pitanjima vezanim za nastavak reformskih procesa i konsolidacije finansijskog sektora u BiH u svijetlu sklapanja novog aranžmana sa MMF-om.

Predsjedavajući Zvizdić je istakao da MMF posmatra kao partnersku instituciju koja pomaže Bosni i Hercegovini u uređenju i konsolidaciji finansijske situacije. Dodao je da bi novi aranžman sa MMF-om donio fiskalnu stabilnost svih nivoa vlasti u BiH, omogućio nastavak započetih reformskih procesa i ubrzao euroatlantske integracije Bosne i Hercegovine.

MMF: postoje otvorena pitanja

Šef Misije MMF-a za BiH Ilahi je rekao da je MMF zadovoljan dosadašnjim napretkom u reformama. Izrazio je očekivanje će neka otvorena pitanja poput razmjene podataka o poreznim obveznicima između entitetskih poreskih uprava i bolja koordinacija kontrole bankarskog sektora u BiH biti brzo rješena. Istakao je da MMF podržava nezavisnost Centralne banke BiH čija je uloga ključna u održavanju stabilnosti i likvidnosti finansijskog sistema.

Misija MMF-a će boraviti u Bosni i Hercegovini i naredne sedmice gdje će obaviti razgovore sa predstavnicima svih nivoa vlasti u BiH o mogućnosti novog aranžmana Bosne i Hercegovine sa ovom finansijskom institucijom.

MMF danas i u Srbiji

Delegacija MMF-a je danas boravila i u Srbiji. Razgovarala je sa premijerom Aleksandrom Vučićem o tome šta je do sada urađeno u sprovođenju aranžmana, što je priprema za novu kontrolu Fonda u junu, poslije formiranja Vlade. Srbija kasni sa smanjenjem broja zaposlenih u javnom sektoru i reformom javnih preduzeća, a dobri rezultati su ostvareni u privrednom rastu i punjenju budžeta, izjavio je premijer Aleksandar Vučić za RTS poslije sastanka sa delegacijom MMF-a. On je naveo da će MMF promijenti procjenu privrednog rasta sa 1,8 na 2,3 posto za ovu godinu, te da iduće godine treba očekivati rast od oko četiri procenta. Srbija je sa MMF-om zaključila stand-by aranžman iz predostrožnosti u februaru 2015. godine, vrijedan oko milijardu i 200 miliona eura.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.