Na ruskoj nedjelji energetike u Moskvi i delegacija Republike Srpske predvođena premijerom. Dok se razgovara o globalnom tržištu nafte i gasa, sve su glasnije najave da će Rusi prodati svoj dio energetskog sektora u Bosni i Hercegovini.
I ekonomski i politički interes da ulože u naftni ili gasni sektor, imaju Azerbejdžan i Mađarska.
U državi koja je pod zapadnim sankcijama zbog rata u Ukrajini, boravi i predsjednik Vlade Republike Srpske. Radovan Višković susreo se sa ruskim vicepremijerom, obećana stabilna i povoljna isporuka gasa.
“Imamo dobru saradnju i u oblasti nafte, rade preduzeća kao što je Rafinerija Brod, a pričali smo i o perspektivama saradnje. U oblasti gasa smo pričali, ne samo o isporukama nego i o povećanju obima i izgradnji novog pogona”, kaže Aleksandar Novak, potpredsjednik Vlade Rusije.
O nastavku projekata s Rusijom, dijelom i zbog antisankcione politike, govorio je premijer RS.
“Pored Srbije, BIH time i RS su jedna od niza zemalaj koja nije prihvatila da se uvedu sankcije prema Ruskoj federaciji i to Ruska federacija na neki način cijeni”, ističe Radovan Višković.
Ipak, jasno je da ekonomske računice državna ruska kompanija Zarubežnjeft u BiH više nema.
Prodaja dugovima opterećene Rafinerije u Brodu, zbog svega je, priznaju nadležni sve izvjesnija.
U igri najnoviji politički saveznik Milorada Dodika-Azerbejdžan.
“Oni su pokazali interes za saradnju, ako se to desi oni će saradnju razvijati sa Zarubežnjeftom i ćerkom firmom Optima grupom u Banjaluci. Koliko smo mi obaviejšteni, oni su u prvoj fazi interesovanja za projekat, možda će se dogovoriti. Jako smo zainteresovani da se aktivira proizv i prerada nafte, odnosno tečnih energenata u Rafineriji u Brodu. Mi bismo se jako obradovali ako bi neko našao interes za to. Kompanija Zarubežnjeft nema, nije našla ekonomski interes”, priznaje ministar energetike RS Petar Đokić.
Jasno i zbog čega. Samo Rafinerija nafte Brod završila je prošlu godinu sa gubitkom od 42,5 miliona maraka, a gubitak grupacije je već u milijardama.
Optima grupa ima zbirni akumulirani gubitak od 1,7 milijardi KM;
U okviru nje, Rafinerija Brod u 2022.godini je dosegla ukupni minus od 821 milion KM;
Problemi su i u Rafineriji ulja Modriča, ali i u Nestro Petrolu.
Najave prodaje, ili preuzimanja, zato se smatraju izvijesnim.
Smatra to i doktor ekonomskih nauka i konsultant Siniša Pepić.
“To su itekako realne najave. Azerbejdžan je već dugo u priči po pitanju energetskog sektora u RS, naročito kada je gas i južna interkonekcija u pitanju. Ovo je dupla win win, win win situacija. Četiri strane dobijaju. Mađari ulaze na tržište BiH, sa već razvijenom mrežom benzinskih pumpi, već su prisutni kroz veleprodaju. Azerbejdžan rješava pitanje logistike prije dolaska na tržište po pitanju južne interkonekcije. Rusija se rješava jednog velikog balasta. Imati poslovanje na jednoj lokaciji koja je u suštini pusto ostrvo, iako nisu BIH i Srbiaj uvele sankcije, gdje je gotovo nemoguće sitovu naftu dopremiti do Rafinerije Brod, sve i da je ona funkcionalna, Rusi se rješavaju balasta i velikih troškova poslovanja u BIH. A RS rješava pitanje energetske bezbjednosti”, kazao je Pepić.
A kako je predsjednik RS, u to vrijeme premijer Milorad Dodik, ugovorio prodaju brodske rafinerije Rusima, lično s Putinom i njegovim saradnikom, nekada kolegom iz KGB-a, sam Dodik pričao je u serijalu emisija Svjedočenja RTRS-a.
“Ja i Biljana bili u Moskvi kada je Putin prvi put izabran za predsjednika Vlade. Primakov je odlazio. MI imali sastanak sa Primakovim. Uglavnom, on je čuo za mene, kaže, a naša braća, znam za Vas gdine Dodik. Šta možemo pomoći?
Ja kažem, recite Torlakovu, taj se tako zvao, da kupi našu rafineriju, ja onako čisto… Okreće se Putin i kaže, da uradite to.
Ja kažem, nemam pojma kako je to meni došlo u glavu, konto sam da ne kažem 100 miliona, 200 miliona, nego kao da bih bio nešto ozbiljan, idem na neku cifru, kažem 141 milion evra. Kaže dogovoreno. Ja kažem ima još tamo dugova, prihvatam, ali nisu plaćene plate, prihvatam. Koliko ćete uložiti, koliko treba, 500 miliona, ulažemo 500 miliona…
Ja nisam mogao ni da slomim jezik, Zarubežnjeft se firma zvala, ispričao je ranije Dodik u dahu, negirajući da ikad bila opcija da se naftna industrija proda SAD-u.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!