Gost Novog dana bio je prof. Ante Domazet, koji je analizirao ekonomska kretanja u BiH i suočavanje sa inflacijom koja će, izvjesno je, potrajati.
Ulje je 7 KM, pileći file 14.40 KM, brašno 2 KM, samo su neke od cijena zbog kojih se građani hvataju za glavu i pitaju se ima li kraja poskupljenjima. U isto vrijeme plaće stagniraju, a cijene energenata su sve veće. Poskupljenja je struka najavila još prošle godine. Slijedi li nam novi inflatorni udar ili se možemo nadati stabilizaciji?
Možemo li se nadati da ćemo za neki pristojan novac moći kupiti kvadrat stana?
“Štednja za nekretnine nije dobra jer se taj novac mora ulagati u proizvodnju. Taj novac završava kao imobilizirani novac. Mislim da ovdje stvari nisu baš jednostavne i da nakon buma kojem svjedočimo, vjerovatno će doći do pucanja balona i vraćanja cijena u realni nivo. To je moja percepcija jer mislim da ovakav tempo ulaganja u nekretnine ne može biti dobar za ekonomiju srednjeg dohotka. Ljudi imaju mnogo veće zahtjeve. Relana potražnja za neketninama je daleko veće od osnovne funkcije za stanovanje”, kaže Domazet.
Kada ovaj psihički stampedo popusti stvari će vjerovatno krenuti obrnutim tokom, mišljenja je Domazet.
“Inflacija će i dalje da buja. Vidim prema pokazateljima posljednjim da se uočava rast cijena industrijskih poroizvođača, a to je rast potrošačkih cijena To znači da impulsi i naboj za inflacijskim kretanjima ne posustaju i trajaće duže vrijeme”.
Profesor Anto Domazet u Novom danu govorio je o inflaciji u BiH: U inflaciji rijetko ko dobija, a svi gube. Najviše dobijaju dužnici." pic.twitter.com/tTZkO8zbdC
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) May 4, 2022
Naš novac vezan je za euro i naš moneterni režim valutnog odbora znači da marka prati euro.
“Marka ne mijenja svoju vrijednost, a dugovi su nam od 6 milijardi eura, pa ćemo zbog inflacije imati veći obim eura, a dug fiksni i 10% od onog što otlplaćujemo imaćemo kao grant, kao poklonjena sredstva.”
“Ima tu nekakav algoritam. Vi morate pojačati kapacitet institucija da finansiranje bude usklađeno sa tempom potrošnje, ali nam to ne ide”, govori Domazet.
“Dugo vremena govorim da BiH kao mala zemlja otvorene ekonomije, pod udarima svejtskog tržišta, ne može da se bori sa inflacijom. Domaći poljoprivredni proizvodi će biti skuplji od uvoznih jer namamo subvencije. Vrlo je nepovoljan faktor oskudica.”
Domazet je za kraj rekao da bi ulaskom u EU BiH svoj poljoprivredni kapacitet mogla unovčiti jer zemlje u EU imaju subvencije i mnogo bolju politiku za podršku porizvođačima.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!