Dolar gubi status rezervne valute bržim tempom nego što je opšteprihvaćeno, jer mnogi analitičari nisu uspjeli da uzmu u obzir prošlogodišnje divlje promjene kursa, rekao je agenciji Blumberg finansijski analitičar Stiven Jen.
Udeo dolara u globalnim rezervama je prošle godine opao deset puta brže od prosjeka u posljednje dvije decenije, jer su brojne zemlje tražile alternative nakon što je ruska invazija na Ukrajinu izazvala sankcije, naveli su u analizi Jen i njegova koleginica iz kompanije „Eurizon kapital“ Džoana Freire.
Oni su precizirali da je dolar, prilagođavajući kretanje kursa, izgubio oko 11 odsto svog tržišnog udjela od 2016. godine, što je dvostruko više od 2008.
Dolar je pretrpio zapanjujući kolaps 2022. u svom tržišnom udjelu kao rezervna valuta, vjerovatno zbog „mišićave upotrebe sankcija“. Izuzetne akcije koje su SAD i njihovi saveznici preduzeli protiv Rusije zaprepastile su velike zemlje koje posjeduju rezerve, od kojih su većina ekonomije u usponu, naveli su Jen i Freire.
Manje države eksperimentišu sa „dedolarizacijom“, dok Kina i Indija pokušavaju da internacionalizuju svoje valute u međusobnoj trgovini, nakon što su SAD i Evropa isključili ruske banke iz globalnog finansijskog sistema, poznatog kao SVIFT.
Američka valuta sada čini oko 58 odsto ukupnih globalnih zvaničnih rezervi, što je znatno manje od 73 odsto iz 2001. godine, kada je bila neupitna rezerva.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare