Kompanija BH-Gas saopćila je kako je, u skladu s odlukama Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine započela proces restrukturiranja preduzeća. Cilj je stvaranje podloge za implementaciju projekta Južne interkonekcije.
Vlada FBiH i rukovodstvo BH-Gasa prošle sedmice uspješno su usvojili izmjene i dopune Statuta BH-Gasa te pokrenuli njihovu implementaciju, a što je u skladu sa Zaključkom donesenim na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH održanoj 12. decembra 2024. godine.
Navedene reforme bi trebale unaprijediti organizaciju, upravljačke strukture, poslovanje BH-Gasa te omogućiti uspostavljanje novih podružnica i timova za implementaciju projekata.
“Ovim reformama BH-Gas se pozicionirao da efikasno predvodi implementaciju projekta gasovoda Južne interkonekcije između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, osiguravajući efikasnu realizaciju ovog projekta i stimulirajući ekonomski razvoj u cijeloj Federaciji BiH”, saopćili su.
Šta podrazumijevaju usvojeni zaključci?
U očekivanju konačnog usvajanja Zakona o južnoj interkonekciji između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, BH-Gas nastavlja proces izmjene internih akata kompanije kako bi se osigurala realizacija ovog strateškog projekta i uključivanje svih relevantnih učesnika.
Podsjetimo, zaključci koji su usvojeni 12. decembra prošle godine na Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, a u okviru tačke dnevnog reda Prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republika Hrvatska dostavlja se tekst prijedloga zaključka:
- Predlaže se da Vlada FBiH i BH Gas d.o.o. Sarajevo u roku od 30 dana stupe u proces reorganizacije BH Gasa d.o.o. Sarajevo s ciljem uspješne implementacije projekta Južne interkonekcije, uvažavajući ustavnu strukturu FBiH i zemljopisnu pokrivenost ovog strateškog projekta,
- Reforma BH Gasa će podrazumijevati izmjene upravnih i nadzornih struktura, te odrediti sjedište za eventualne neophodne terenske urede, kroz izmjene Statuta društva i pratećih dokumenata,
- Predlaže se da se uradi dubinska analiza poduzeća BH Gasa d.o.o. Sarajevo sa striktnim uvažvanjem primjedbi, nalaza i zaključaka Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH”.
Prijedlog zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska usvojen je danas u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine sa 76 za, 5 suzdržanih i 14 protiv. >> Opširnije
Ključni energetski projekt za BiH
Južna interkonekcija je ključni energetski projekt za Bosnu i Hercegovinu, jer bi omogućila diverzifikaciju izvora plina i smanjenje ovisnosti o ruskom plinu koji trenutno pristiže Turskim tokom kroz Srbiju. Planirani plinovod bi povezao BiH s LNG terminalom na Krku u Hrvatskoj, pružajući alternativne rute snabdijevanja i jačajući energetsku sigurnost zemlje.
Međutim, realizacija ovog projekta suočava se s političkim preprekama. HDZ BiH, predvođen Draganom Čovićem, blokira donošenje zakona o Južnoj interkonekciji u Domu naroda Federacije BiH. Čović insistira na osnivanju novog operatera za transport plina sa sjedištem u Mostaru, umjesto da tu ulogu preuzme postojeći BH-Gas. Ovaj stav izazvao je kritike, uključujući i od strane američkog ambasadora u BiH, Michaela Murphyja, koji je optužio Čovića za opstrukciju projekta radi političkih interesa.
Uprkos prikupljenim potpisima i podršci za zakon o Južnoj interkonekciji, sjednica Doma naroda Federacije BiH na kojoj bi se raspravljalo o ovom pitanju još nije zakazana, što dodatno odgađa implementaciju projekta.
Južna interkonekcija na čekanju: Potpisi su tu, a sjednice Doma naroda FBiH nema
Američki zvaničnici naglašavaju važnost donošenja zakona o Južnoj interkonekciji do kraja godine kako bi se osigurala energetska stabilnost BiH, posebno uoči predstojeće zime. Oni pozivaju na jedinstvo i hitno djelovanje svih političkih aktera u zemlji kako bi se prevazišle trenutne blokade i omogućila realizacija ovog strateški važnog projekta.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!