Zastupnički dom federalnog parlamenta usvojio je jučer Zakon o Južnoj interkonekciji. O ovome je za N1 govorio Nihad Harbaš, konsultant i stručnjak za energiju i klimatske promjene koji je poručio, između ostalog, da je Južna interkonekcija svojevrstan paracetamol za dio energetskog sektora BiH.
Harbaš ističe da Južna interkonekcija predstavlja sigurnost snabdijevanja gasom.
“Južna interkonekcija je svojevrstan paracetamol za dio energetskog sektora BiH.”
Šta je LNG terminal?
Projekat Južne interkonekcije bi povezao Bosnu i Hercegovinu i Republiku Hrvatsku, prostirao bi se na pravcu Zagvozd (Hrvatska) – Posušje (BiH) – Tomislavgrad – Šuica – Kupres – Bugojno – Novi Travnik/Travnik, s krakom za Mostar. Ukupna dužina trase iznosila bi 180 kilometara, a projekt je procijenjen na oko 100 miliona eura. Zapravo ovo je način kako bi plin dolazio iz LNG terminala na Krku pa je Harbaš objasnio šta je to LNG terminal.
“LNG terminal na Krku je pretovarna stanica, odnosno terminal u kojem se ukapljeni prirodni gas najčešće morskim putem tankerima može skladištiti, rekasifikovati, uplinjavati i slati u gasovod koji se dalje transportuje daljnim korisnicima”, dodao je.
Skladište gasa
S obzirom na to da FBiH već ima terminale nafte i naftnih terminala Harbaš kaže da je očekivana i realizacija skladišta gasa, ali da postoji bojazan u vezi sa ovim projektom.
“Svi se na naki način boje, da li opravdano ili ne da u svom mjestu gdje žive napravi određeno skladište i to je veća bojazan”, objasnio je Harbaš.
Harbaš je govorio i o utjecaju gasa na okoliš i zelenoj tranziciji što možete pogledati u videu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare