U narednih nekoliko mjeseci kamate u Bosni i Hercegovini neće rasti. Razlozi za to još uvijek ne postoje. Međutim, u periodu od recimo 2022. godine, rast kamatnh stopa je sasvim realno očekivati.
“Trenutno osjetimo dramatičan rast cijena nafte i hrane na međunarodnim tržištima i prema tim parametrima očekivanja su da će Evropska centralna banka normalizovati snažnije svoju monetarnu politiku u srednjem roku, što će se sigurno preliti na BiH i zemlje u regionu i to na način da će vršiti pritisak na rast kamatnih stopa. U obzir, kada je u pitanju eventualni rast kamatnih stopa, treba uzeti i očekivani rast cijena energenata u BiH”, naglašava dr. Belma Čolaković, vodeći ekonomista CBBiH.
“Mi u Centralnoj banci bar ne očekujemo neki dramatičan rast kamatnih stopa u neposrednh narednih nekoliko mjeseci, znači u vrlo, vrlo kratkom roku. Međutim, inflatorni pritisci su tu, jačaju i jačat će sigurno u nekom srednjem roku, godinu do tri čak u slučaju BiH“, dodala je Čolaković.
Čolaković dodaje da je era jeftinog novca i niskih kamatnih stopa iza nas, te da je najvažniji faktor koji treba uzeti u obzir kada je u pitanju rast kamatnih stopa, koliko pojedine komercijalne banke mogu podnijeti pritisak na svoje finansijske pozicije. Iz Agencije za bankarstvo FBiH ističu da period u kojem se može donijeti zaključak je period od dvije do tri godine.
“Mi ne vidimo razloge zbog čega bi moglo doći do povećanja kamatnih stopa. Ako govorimo o razlozima koji su naravno uzrokovani u EU i makroekonomskom politikom Evropske centralne banke i evropskih država i ako govorimo o inflaciji unutar eurozone, ako govormo o tim faktorima koji mogu se preliti unutar BiH, u nekom periodu koji je blizak nama, mi ne možemo da vidimo razloge koji b mogli dovesti do povećanja kamatnih stopa“, smatra Jasmin Mahmuzić – direktor Agencije za bankarstvo FBiH.
Čolaković istče da u narednih nekoliko mjeseci sgurno neće doći do porasta kamatnih stopa.
“Ali u periodu od recimo 2022. godine, narednih nekoliko mjeseci, pa čak bih rekla i u nekom srednjem roku godinu, do dvije da je sasvim realno očekivati rast kamatnih stopa“, istakla je.
Da je u u nekom srednjoročnom periodu mala vjerovatnost za povećanje kamata u BiH, izjavo je i Berislav Kutle, direktor Udruženja banaka BiH. Međutim, dodao, da su to predviđanja do 2025. godine.
“Jasno je da ko ima kredit sa promjenjivom kamatnom stopom na 10, 20 i 30 godina, da mu je dobro sada u ovoj godini ili najdalje u idućoj taj kredit zamjeniti sa fiksnom, kako bi bio siguran koliki on trošak ima“, naglasio je Kutle.
Ukupni krediti domaćim sektorima, prema posljednjem izvještaju Centralne banke BiH, iznosili su 20,83 milijarde KM i povećani su za 14,2 miliona KM.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!