Poslodavci iz Kantona Sarajevo poručili: nećemo moći izdržati enormna povećanja komunalnih taksi kao parafiskalnog nameta poduzetnicima i kompanijama na području ovoga kantona. Moramo ići u zatvaranje poslovnih jedinica i otpuštanja radnika.
Dok odgovorni sa svih nivoa vlasti govore kako treba rasteretiti privredu, novi nameti poslodavcima u vidu komunalnih općinskih taksi moraju se prijaviti do kraja aprila. Poslodavcu pozivaju na stavljanje odluka Općinskih vijeća van snage. Iz Općine Centar poručuju da je Zakon usvojila Skupština KS i da moraju postupati po njemu.
“Parafiskalni nameti su više od 6 posto BDP-a, kada se to preračuna to je skoro oko 2 milijarde KM na godišnjem nivou, mimo redovnih i indirektnih poreza. Samo sposobni poslodavci mogu ovu državu izvesti na zelenu granu “, poručio je Nijaz Skenderagić iz Udruženja poslodavaca FBiH
Poslodavci su istakli da za svakih 100 KM, uplaćenih radniku, 72 daju državi.
“Biće neizvjesno održati poslovanje, a samim tim i broj zaposlenih. Neki objekti će biti zatvoreni“, ističe Nihad Imširović , predsjednik Uprave i u Konzumu BiH i u Mercatoru BiH.
Novinu u Zakonu predstavlja obaveza plaćanja komunalnih taksi poslovnih prostora u kojima se priređuju klasične i posebne igre na sreću. Takođe, uvažen je zahtjev poslodavaca da se ova taksa ne plaća na veličinu istaknute firme dimenzija 200×300 mm, dok oznake većih dimenzija ostaju predmet naplate ove takse. Ovim Zakonom propisana nadležnost općina da svojim odlukama donesu tarife po plaćanju ovih taksi. Poslodavci smatraju kako se poslovna zajednica ne tretira na način da je ona generator punjenja budžeta već se stvara dojam da se njoj mogu nametati obaveze bez obzira na to da li će se otvarati proizvodni pogoni jer je najbitnije da se pune budžeti.
“Odlukama općinskih vijeća u KS komunalne takse su povećane od 500 do 2000 posto. To niko od nas ne može prihvatiti“, ističe Safudin Čengić iz Udruženja poslodavaca FBiH.
Cijene komunalnih taksi u Mostaru su 48 KM, u Tuzli 200 KM, Banjoj Luci 450 KM, Travniku 200 KM, Neumu 300 KM, Bihać 356, a u Kantonu Sarajevo u prosjeku čak 2.940 KM.
Poslodavci imaju tri zahtjeva koje upućuju organima vlasti:
1. traže hitno stavljanje van snage i obustavu primjene odluka općinskih vijeća u KS,
2. sačinjavanje cjelovite analize koje će uraditi predstavnici općina, kantona i poslovne zajednice u odnosu na dosadašnju odluku,
3. traže od vlade KS da preispita odluku jer ista nije u skladu sa odlukom Ustavnog suda.
U Udruženju poslodavaca KS se nadaju da će u narednom periodu sa Vladom KS moći postići kompromis, a sve u cilju zadržavanja postojećih radnih mjesta i ne zatvaranja poslovnih jedinica.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare