Ured evropskog javnog tužitelja (EPPO) saopćio je u utorak da su, provođenjem simultanih istražnih radnji, razotkrili veoma složenu shemu prevare u vezi sa PDV-om koja je zasnovana na prodaji popularne elektroničke robe. Istakli su da je time pričinjena materijalna šteta veća od dvije milijarde i 200 miliona eura.
Akcija je nazvana “Admiral” u sklopu koje je izvršeno više od 200 pretresa, a u kojoj su učestvovale agencije za provođenje zakona 14 država članica Evropske unije. Ona je provedena u Belgiji, Kipru, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Italiji, Litvaniji, Luksemburgu, Nizozemskoj, Portugalu, Rumuniji, Slovačkoj i Španiji, dok su pretresi 12. i 13. oktobra u vezi s ovom akcijom već obavljeni u Češkoj, Mađarskoj, Italiji, Holandiji, Slovačkoj i Švedskoj.
Iz EPPO-a su naveli da se svi prikupljeni podaci analiraju i da se istraga o organizovanim kriminalnim grupama iz ove sheme nastavlja. Poduzete su i mjere za naknadu štete.
Pojašnjeno je i to da se uz akciju “Admiral” EPPO stavlja u centar pažnje veoma sofisticiranu kriminalnu industriju.
“Bez EPPO-a, za pripremu ovakve operacije bile bi potrebne godine ili što je vjerovatnije, nikad se ne bi dogodila. Kada je riječ o prevarama u vezi s PDV-om, iz nacionalne perspektive, štete se mogu procijeniti kao relativno male ili nepostojeće ili čak ostati neotkrivene. No, treba gledati širu sliku, a EPPO-u je trebalo manje od 18 mjeseci od početnog izvještaja o zločinu do otkrivanja cijele mreže organiziranih kriminalnih grupa, odgovornih za nevjerovatne gubitke od 2,2 milijarde eura poreznim obveznicima EU. Vjerujem da je ovo do sada najveća evropska prevara s PDV-om”, kazala je Laura Kövesi, evropska javna tužiteljica.
Navela je i to da je EPPO-u trebalo manje od 18 mjeseci od prvobitne prijave o kriminalu do oktrivanja cijele mreže organizovanih kriminalnih grupa koji su pričiniloi gore navedenu štetu od dvije milijarde i 200 miliona eura.
“Vjerujem da je ovo najveća evropska prevara u vezi s PDV-om otkrivena do sada”, poručila je Kövesi.
Pojašnjeno je i to da je ova kompletna priča počela u aprilu 2021. godine u Portugalu kada je porezna uprava u gradu Coimbri istraživala kompaniju koja prodaje mobitele, slušalice, tablete i druge elektroničke uređaje, a sve zbog sumnje na prevaru sa PDV-om. Kaad je zvanično EPPO u junu počeo istraživati ove sumnjive okolnosti, same portugalske vlasti su prijavile ovaj slučaj.
U početku je izgledalo da su fakturisanja i porezne prijave uredu, ali portugalski evropski delegirani tužitelji odlučili su sve detaljno istražiti. Tako su naknadno utvrđene veze između osumnjičene firme u Portugalu i blizu 9.000 drugih pravnih subjekata i više od 600 fizičkih osoba lociranih u različitim zemljama.
Suština ove prevare se zasniva na tome da kompanije koje se ponašaju kao “čisti dobavljači” elektroničkih uređaja, prodavale su preko granice drugim firmama iste te proizvode, a da ih pri tome nisu obavezivale da plaćaju porez.
S druge strane, te kompanije koje bi preuzimale proizvode prodavale bi ih putem interneta dok bi kupci plaćali porez na svoje pošiljke.
Taj novac je trebao biti uplaćen u državnu kasu, ali je umjesto toga usmjeren na off shore račune i nakon toga bi se te određene firme ugasile pa tako poreznici ne bi mogli naplatiti porez državi.
U cjelokupnoj toj akciji učestvovali evropski tužioci, evropski delegirani tužioci, EPPO-ovi analitičari za finansijske prevare i predstavnici Europola i nacionalnih organa za provođenje zakona.
Najnovije procjene Europola ovakve vrste prevara donose oko 50 milijardi eura poreznih gubitaka državama članicama Evropske unije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare