Poslovna aktivnost u eurozoni doživjela je oštriji pad nego što se očekivalo u augustu, uglavnom uzrokovano značajnim padom ekonomske aktivnosti u Njemačkoj, dok su se, prema nedavnim istraživanjima, ponovo pojavili neki znaci inflatornog pritiska.
Najnovija očitavanja Indeksa menadžera nabavke (PMI), objavljena u srijedu, predstavljaju izazov za Evropsku centralnu banku (ECB), koja ima za cilj da obuzda vrtoglavu inflaciju i izbjegne recesiju.
Analitičari očekuju da će ECB privremeno zaustaviti povećanje kamatnih stopa u septembru, na šta ukazuje većina ekonomista koje je Reuters pitao. Uprkos povišenoj inflaciji, ostaje mogućnost daljeg povećanja kamatne stope do kraja godine, nakon agresivnog ciklusa povećanja centralne banke.
Dok je uslužna industrija, dominantni sektor, prvi put ove godine opala, postojali su znakovi potencijalnog oporavka proizvodnog sektora. Preliminarni kompozitni indeks menadžera nabavke (PMI) za eurozonu, pouzdan pokazatelj ukupnog ekonomskog zdravlja, pao je u augustu na 47,0 sa julskih 48,6, što predstavlja najniži nivo od novembra 2020. Ova brojka je pala ispod praga rasta od 50 i bila je niže od očekivanja.
Ovom padu doprinijele su firme koje su finalizirale neizvršene narudžbe, pri čemu je indeks zaostalih poslova dostigao najnižu tačku od juna 2020., tokom početka pandemije COVID-19.
U Njemačkoj, najvećoj ekonomiji u Evropi, poslovna aktivnost se smanjila najbržom stopom u posljednje tri godine, podstaknuta sve većim padom proizvodne proizvodnje i ponovnim smanjenjem ekonomske aktivnosti u uslužnom sektoru. Ovaj pesimizam u pogledu budućnosti pripisuje se rastućim kamatnim stopama, neizvjesnosti kupaca i visokoj inflaciji koja prigušuje potražnju.
Dominantni sektor usluga u Francuskoj se također suočio sa daljnjim smanjenjem, što je signaliziralo potencijalni ekonomski pad u drugoj po veličini ekonomiji eurozone u ovom kvartalu zbog pada potražnje i novih narudžbi.
Izvan Evropske unije, britanska ekonomija je u riziku od kontrakcije u trećem kvartalu, a njen PMI ukazuje na pad fabričke proizvodnje i ukupnu slabost u odnosu na veće kamatne stope.
Objavljivanje ovih podataka dovelo je do pada prinosa na državne obveznice eurozone i eura, jer su trgovci spekulisali da bi ECB uskoro mogla pauzirati svoju akciju povećanja kamatnih stopa.
Trpi uslužni sektor
PMI uslužnog sektora u eurozoni je opao jer su potrošači, opterećeni povećanjem troškova zaduživanja, smanjili svoju potrošnju.
Visoke cijene, koje premašuju preferencije ECB-a, odvratile su potražnju. Indeks proizvodnih cijena usluga, iako je bio povišen na 55,9, označio je najnižu tačku od oktobra 2021. godine, ispod julskih 56,1.
U julu je inflacija iznosila 5,3%, što je duplo od cilja ECB-a od 2%, ali ispod prethodnih nivoa. Iako proizvodnja opada od sredine 2022. godine, najnovije istraživanje PMI-a daje nadu jer je glavni indeks porastao na 43,7, što je njegov prvi rast u sedam mjeseci, iznenađujući očekivanja za pad na 42,6 u anketi Reutersa.
Optimizam menadžera nabavke se takođe poboljšao, nagovještavajući potencijalni zaokret za proizvođače.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!