Direktnih posljedica, kažu ekonomisti, ne bi trebalo biti, no što je s indirektnim posljedicama? Domaća ekonomija odavno pokazuje slabost prilagodbe globalnim trendovima, a država već odavno nesposobnost za rješenje problema.
Direktne posljedice ukrajinske krize na bh. privredu nisu izgledne, jer je robna razmjena sa Ukrajinom veoma mala, kažu upućeni. Ali, s druge strane, u Rusiju se izvozi preko 80 miliona KM.
A da će, ionako nestabilna bh. ekonomija, biti na udaru potencijalnih sukoba između Ukrajine i Rusije – hoće, barem indirektno. Jer, pojašnjavaju upućeni, trenutna situacija nesumnjivo utiče na svjetske berze, što, dalje, utiče i na nas.
Da u svakom svjetskom konfliktu ekonomija ne može da prođe bez posljedica, stava je i ekonomista Aleksa Milojević.
Suočeni već odavno sa posljedicama inflacije, zbog situacije u Ukrajini zabrinuti su i građani. Barem neki od njih.
Teško je prognozirati šta nas čeka u budućnosti, ali pojedini stručnjaci mjesta su napravili i optimizmu, uz savjet građanima.
Kako će naša zemlja reagovati na ekonomskom planu, ako ukrajinska kriza uzme maha, diskutabilno je, jer se nije snašla ni sa mnogo lakšim izazovima.
BiH drugim riječima, ima svezane ruke, zaključuju naši sagovornici. Napominju da sve ono što je država mogla da uradi, nije, a pitanje je i da li će reagovati sada.
Opširnije u prilogu Tatjane Drljić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare