Ukoliko se provedu dopune Zakona o električnoj energiji u FBiH doći će do urušavanja Elektroprivrede i gubitka od 85 miliona KM za ovo preduzeće, saopćili su iz EP BiH. Dok se očekuje ponovno zasjedanje Predstavničkom doma FBiH, privrednici su u nestrpljenju i ne znaju za koliko će struju skuplje plaćati. U isto vrijeme rastu cijene svih životnih namirnica.
Umjesto novogodišnje čestitke na vrata privrednika stigao novi ugovor. Cijena struje veća za 100% i više. Nakon bunta privrednika Predstavnički dom odobrio Vladi Federacije da ograniči cijenu. Dom naroda potom utvrdio povećanje od 20%. Dok oba doma ne usvoje isti dokument privrednici na čekanju.
“To će opet platiti građani to je jedna alternativa, kroz skuplje proizvode… usluge. Druga alternativa je da otpuste radnike, zatvore pogone što bi onda bio najveći udarac za ekonomiju koja se ionako nije oporavila od pandemije COVID-19”, smatra Faruk Hadžić, ekonomski analitičar.
Tako nas u novoj godini očekuje skuplja struja za privredu, a onda i nova povećanja cijena usluga. I u ovoj godini drastičan rast. Hrana skuplja za 8%, režijski izdaci za 3%, a prijevoz za 15%.
“Suncekretovo ulje cijena je povećana za čak 120%. Povećana je i cijena brašna, šećera, mesa. Neki proizvođači su povećali cijene pravdajući se povećanjem cijene struje dok se to nije ni desilo”, kazala je Gordana Bulić, Udruženje potrošača.
Novinar Rasim Ćerimagić smatra da su, u odnosu na podatke iz statistike, povećanja značajno veća. Građani, kaže on, preživljavaju filmskim trikovima.
“Kada odete na pijacu, kada odete u kupovinu vidite da to nije poskupljenje od 5%. To je 10-15%. Imam prijatelja kojem se plata nije mijenjala 15 godina, a cijena su stalno rasle. Zamislite tek kako je ovim ljudima koji imaju penziju”, kazao je Ćerimagić.
Ekonomska situacija, kažu analitičari, bila bi drugačija da se smanje nameti. I poljoprivreda trpi gubitke. Cijene rastu.
“Soja je bila negdje oko 600 tona, sada je 1.200-1.300 KM. Piletina i jaja će biti skuplja? Sto posto skuplja, ne može se na ovim sirovinama koje mi kupujemo je 100% poskupilo i automatski se mora povećati cijena naših proizvoda jer u suprotnom ne možeš poslovati”, kazao je Mesud Pinjo, predsjednik UO Udruženja peradara BiH.
U međuvremenu plate nadležnih ostaju visoke – visoke kao i nameti koje plaćaju oni koji pune budžet. Skuplja hrana, struja, plin, prijevoz očekuju građane u novoj godini.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!