Ruska invazija na Ukrajinu globalno ugrozila opskrbu hranom. U svijetu ostalo zaliha pšenice za samo 10 sedmica. Može li hrana biti novo globalno oružje kojim će se koristiti oni koji diktiraju tokove proizvodnju hrane u svijetu? Kako na ove izazove može odgovoriti BiH za Novi dan ovog jutra govorimo sa poljoprivrednicima i poznavaocima privrednih kretanja u zemlji, iz Bijeljine Savo Bakajlić, iz Tuzle Suad Selimović.
Savo Bakajlić je kazao da se u BiH više potencira uvoz hrane koja je nekvalitetna.
“Mi ovdje u Semberiji imamo dosta potencijala i moglo bi se to mnogo više unaprijediti kad bi bila država ozbiljnija po tom pitanju. Mi smo tražili par mjera za domaću proizvodnju. Mi ne branimo uvoz, ali bi trebali potencirati zaštitne mreže da bi domaći poljoprivredni proizvođač bio sigurniji i rentabilniji u svom poslu”, kazao je.
Navodi da je u Semberiji posijana pšenica na 18,000 hektara.
Za nekih četrdesetak dana će se vejrovatno ući u žetvu. Cijena se ne zna. Cijena proizvodnje je enormno skupa, jer imputi koštanja su otišli previsoko. Događa se da BiH u jednom trenutku može ostati i bez hrane”, istakao je.
Suad Selimović kaže da imamo sreće što se nalazimo u područje na kojem možemo da proizvodimo veiki broj poljoprivrednih proizvoda.
“To nam je jedina sreća, S druge strane imamo tu nesreću što imamo tako neorganizovanu poljoprivredni sektor koji tone pod naletom velike konkurencije”, kazao je.
Ističe da je zabluda da su prozvodi na zelenim pijacama domaći.
“To su sve uvezeni proizvodi koji su kupljeni na veletržnicama i tu se prodaju na zelenim pijacama kao domaći proizvodi. To je ono što najviše zavarava naše ljude. Mi trenutno nemamo u BiH proizvodnju grijanih plastenika ili bilo koju drugu proizvodnju koja može ponuditi taj asortiman koji se trenutno nalazi na tržnicama”, kazao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!