Novo oglašavanje poslodavaca: Zbog odluke Vlade FBiH spremaju se masovni otkazi

Ekonomija 02. jan 202510:05 0 komentara
N1

Odluka Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da minimalna plata u ovom bh. entitetu od prvog januara bude 1000 KM izazvala je podijeljene reakcije. Dok su sindikalisti zadovoljni, struka i privrednici jasno poručuju da se moraju smanjiti doprinosti.

Podsjećamo, premijer FBiH Nermin Nikšić kazao je da se ne želi osvrtati na populističke reakcije.

“Za Vijeće stranih investitora, koje inače jako uvažavam, imam vrlo kratku i jasnu poruku: Oni investitori kojim je plata od 1000 KM prepreka za investiranje slobodno trebaju tražiti neke “banana” države pa tamo davati plaću radnicima od par stotina eura. Mi smo država koja pretenduje na članstvo u EU i svaki naš postupak će oslikavati tu ambiciju. Nikada neću pristati da ispunjvamo obaveze za članstvo u EU, bez obzira koliko to sporo bilo, a da plate radnika budu posljednji uslov na tom putu. Na početku mandata smo rekli da svi investitori koji dolaze u Bosnu i Hercegovinu zbog mizerne cijene rada ne trebaju dolaziti”, rekao je ranije Nikšić.

Na ovu njegovu izjavu reagovao je ekonomski stručnjak i zastupnik Stranke za BiH Admir Čavalić.

“Minimalna bruto plata u banana republici Češkoj je 1.599,67 KM. U tehnološkom divu, entitetu FBiH je 1.744 KM. Šta može poći po zlu?”, naveo je on.

Poruka Vladi FBiH: Smanjite doprinose

Iz Udruženja poslodavaca FBiH kažu da Vlada FBiH je ovim potezom željela zakrpiti budžetske rupe.

“Odluka nije bila na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH već je iznenada stavljena pod tačkom razno prve radne sjednice, bez pismenog prijedloga i analize, te usvojena bez prethodnih konsultacija sa socijalnim partnerima, što izaziva ozbiljnu zabrinutosti u socijalni dijalog i formalnu zakonitost ove odluke.

Kao Udruženje poslodavaca, imali smo jasnu namjeru da pomognemo radnicima i podržimo povećanje minimalnih primanja. Naš prijedlog Uredbe o minimalnim primanjima koji smo pismeno dostavili na sjednicu i koji je zaključak Upravnog odbora Udruženja bio je da se utvrdi iznos od 1000 KM minimalnih primanja, od čega bi bilo oporezivo 650 KM, dok bi ostatak bio neoporeziv. Ovaj prijedlog je bio baziran na ranijim stavovima socijalnih partnera da se svi odreknemo dijela interesa u korist neto primanja radnika i na to da radnici dobiju željeni iznos minimalne plaće, dok bi država zadržala stabilnost doprinosa uz blago povećanje prihoda. Nažalost, ovaj prijedlog je odbijen, što nam jasno ukazuje da nije postojala volja za konstruktivnim dijalogom niti za pronalaženje održivog rješenja. Ovaj odbijeni prijedlog ukazuje da je Vlada odlučila da se fokusira isključivo na prihod od doprinosa i budžet, umjesto na realnu podršku radnicima i očuvanje radnih mjesta. Podsjećamo da je minimalna plaća bila najavljena kao treći korak, nakon donošenja Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima!

Povećanje minimalne plaće od 61,5% rezultirat će povećanjem i ostalih plaća u kompanijama, a što će značiti i značajno veća davanja na doprinose, odnosno punjenje budžeta, a opet na teret podlodavaca. Ovaj skok troškova neće moći da podnese velik broj firmi, što bi moglo rezultirati smanjenjem broja radnih mjesta. Iako se govori, kako neki analitičari navode, o mogućem povećanju budžetskih prihoda od 800 do 900 miliona KM, pitanje je kako će to uticati na realni sektor, koji već sada suočava sa velikim izazovima. U konačnici, jasno je da Vladi nisu u fokusu radnici i povećanje plaća već povećanje budžeta”, naveli su iz UPFBIH.

Već se najavljuje , kažu poslodavci, gašenje firmi i otkazi.

“Ova odluka, umjesto da podstakne rast i razvoj, može izazvati kontraproduktivne efekte, uključujući masovne otkaze, smanjenje broja novih radnih mjesta, smanjenje konkurentnosti domaće privrede, nedolazak ionako malog broja stranih investitora, kao i dodatne pritiske na već preopterećenu poslovnu zajednicu. S obzirom na trenutnu situaciju, broj poslodavaca koji razmatraju smanjenje broja zaposlenih ili gašenje poduzeća može se značajno povećati, što bi imalo katastrofalne posljedice za ukupnu ekonomiju”, ističu.

Njemački privrednici: Vlada FBiH mora povući odluku

Na ovu odluku Vlade FBiH burno su reagovali i njemački privrednici u FBiH. Ističu da ih Vlada FBiH ovakvim potezima kažnjava.

“Većina članova Predstavništva njemačke privrede u Bosni i Hercegovini ima dugoročne ugovore sa svojim kupcima te nije moguće ukalkulisati ovo značajno povećanje troškova u konačnu cijenu proizvoda; Značajan negativan efekat na konkurentnost FBiH kao lokacije za privlačenje stranih investicija – povećanje znači da je ukupni trošak minimalne plate u FBiH 1.744 KM (849 eura) dok je u Mađarskoj ukupni trošak minimalne plate 348.800 forinti (849 eura po zadnjem kursu). Dakle, trošak minimalne plate u članici Evropske unije, koja se nalazi u neposrednoj blizini glavnih izvoznih tržišta, jeste za čak pet posto manji nego u FBiH; Odluka o visini minimalne plate za 2025. je potpuno u suprotnosti s najavama koje su dolazile iz Vlade FBiH u toku cijele godine – smanjenje poreznog opterećenja, produženje odluka o neoporezivim primanjima radnika itd”, naveli su piše Indikator.ba

Jedino ko je zadovoljan su sindikalisti koji su ranije za N1 kazali da se nadaju da će sada i druge plate rasti.

“Očekivanja su da će i sve ostale plate nakon ovoga pratiti ovaj trend i da ćemo imati povećanje svih drugih plata”, rekao je ranije Selvedin Šatorović, predsjednik SSSBiH.

Treba istaći na kraju da je FBiH na privremenom finansiranju pa će se morati sačekati usvajanje budžeta za ovu godinu kako bi se moglo pomoći, kako je najavljeno,  iz Vlade FBiH u vidu subvencija za doprinose za kategorije obrtnika, malih i srednjih preduzeća.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!