EU parlamentarac za N1: Nije bilo vrijedno ono što smo čuli od Escobara

Vijesti 07. apr 202217:38 0 komentara
Dietmar Koster, lijevo (N1)

Zastupnici EP-a pozivaju na sankcije za “korumpirane političke elite” u Bosni i Hercegovini, a jedan od potpisnika ovog dokumenta je i Dietmar Koster, zastupnik i izvjestilac u sjeni za BiH koji je u intervju za N1 govorio o tome da li će biti uvedene sankcije Miloradu Dodiku, da li je moguća izmjena Izbornog zakona i građanska BiH.

N1: Nakon brojnih poziva na sankcije Miloradu Dodiku zbog secesionističkih poteza, još uvijek ne vidimo konkretne postupke evropskih zvaničnika osim deklarativne osude. Hoće li se to dogoditi?

Koster: Da, neophodno je to da moramo prevazići ovu duboku političku krizu u Bosni i Hercegovini. A znamo ko je odgovoran za ovu duboku političku krizu – to je gospodin Dodik i njegova politika secesije RS od BiH. Tražimo kao Socijaldemokrate ovdje u Evropskom parlamentu da moramo uvesti sankcije gospodinu Dodiku i njegovom režimu. Napravili smo prvi korak u tom pravcu. Na primjer, Komisija će obustaviti investicioni program za Republiku Srpsku u iznosu od 600 miliona eura. Ovo je važan korak. A radi se o angažmanu Socijaldemokrata ovdje u Evropskom parlamentu, a dalje – njemačka ministrica razvoja najavila je da će obustaviti projekat u iznosu od 105 miliona eura za RS, sve dok se sve secesionističke aktivnoste na obustave. Stoga, želim samo da podvučem, za nas u Evropskoj uniji je veoma važno da se prevaziđe ova duboka politička kriza. Sada smo zaista u situaciji da korak po korak implementiramo to da podržimo one snage koje su za demokratsku BiH i koje imaju cilj koji je Bosna morala prihvatiti, a to je da bude članica Evropske unije.

N1: I članovi njemačkog Bundestaga jučer su jasno stavili do znanja da prepoznaju destruktivnu politiku Milorada Dodika prema BiH. Kao najjača zemlja EU, da li je moguće da Njemačka uspije u evropskim institucijama u smislu uvođenja sankcija?

Koster: Da, za njemačku vladu, jasno je da je veoma važno šta se dešava na Zapadnom Balkanu, a posebno u BiH sada. Svi smo, posebno u Nemačkoj, veoma zabrinuti zbog uticaja ruske propagande. I zato je za njemačku politiku veoma važno to da se Bosna i Hercegovina približi Evropskoj uniji, a njemački Bundestag ističe da nema bilateralne podrške za Republiku Srpsku od Njemačke. Mi u Njemačkoj lobiramo za zaustavljanje takve podrške u cijeloj EU. I ja ću kao član Evropskog parlamenta raditi u tom pravcu ovdje u Evropskom parlamentu, kada budemo radili na pitanju BiH.
N1: Poruke iz Bundestaga, ali i ranije iz EU i SAD, ticale su se i izbornog zakona u BiH. Posljednji pregovori su propali, a lider HDZ-a BiH Dragan Čović najavio je bojkot, što su osudili predstavnici međunarodne zajednice. Pominje se i mogućnost novih pregovora u Briselu, vjerujete li da može doći do promjene Izbornog zakona?
Köster:Sa moje tačke gledišta, izuzetno je važno da se izbori održe u oktobru. To bez sumnje. I zato bih htio da ovo podvučem. Dalje, moramo prevazići etničku i nacionalističku segregaciju u BiH i jasno je da moramo reformisati Izborni zakon, po principu jedan glas, jedna osoba, bez obzira na etničku pripadnost, to je jasno. A za ovo nam je onda potrebna reforma Izbornog zakona. Ipak, sa moje tačke gledišta, najvažnije je da se izbori u BiH održe početkom oktobra.

N1: Specijalni izaslanik američkog predsjednika Gabriel Escobar smatra da se o građanskom konceptu može razgovarati tek nakon članstva BiH u EU. Kakvo je vaše mišljenje?

Koster:Pa ne znam da li se ovaj prijedlog može provesti u praksi. Rekao bih da moramo učiniti sve da podržimo građansko društvo. Mislim da je jedan od promašaja Evropske unije, gospođe Eichhorst i ostalih, to što smo fokusirali naše razgovore sa nacionalističkim liderima. Moramo uključiti posebno građansko društvo i u saradnji sa građanskim društvom nadam se da možemo reformirati Ustav. Zaista je potrebno prevazići ovu etničku segregaciju u Bosni i Hercegovini. Dakle, ako želite da budete član Evropske unije, potrebne su neke reforme. A toga su svjesne i demokratske snage u Bosni i Hercegovini. Treba nam nezavisno sudstvo. Vladavina prava mora biti jasna. Mora se organizovati to da možemo sprovesti poštene izbore. I ovo je veoma važno sa moje tačke gledišta. Rekao bih da nije bilo vrijedno ono što smo čuli od američkog izaslanika.

N1: U komentaru koji potpisujete spominje se i “trag ruskog uplitanja vidljiv u BiH”. Mnogi analitičari smatraju da su Dodik i Čović Putinovi ljudi. Evropski i NATO zvaničnici u svojim izjavama pokazuju razumijevanje da je moguća destabilizacija, pa i sukobi na ovom području. Kako to tumačite?

Koster: Vidimo, ono što nas brine, to da bi Rusija, pa i Kina, pa i neke druge države htjele još više da destabilizuju region Zapadnog Balkana i uopšteno žele da destabilizuju Evropsku uniju. Ne mogu prihvatiti da, na primjer, gospodin Dodik ima tako bliske veze sa Rusijom, da to ide u pogrešnom smjeru. Vidimo agresiju Rusije u Ukrajini i mora biti jasno da zapadni svijet daje jasne odgovore na to. Ne možemo prihvatiti ove zločine koje je ruski režim počinio i stoga moramo poduzeti naredne korake, kako bi se BiH približila Evropskoj uniji. Uvjeren sam da će, posebno mladi građani u Bosni i Hercegovini, ali i većina građana Bosne i Hercegovine, biti bliži Evropskoj uniji i da će imati priliku postati dio Evropske unije. Evropska unija je nešto implementirala, ali nije postupila kako treba na ovaj način, kako bi ostvarila ovaj cilj. Moramo biti aktivniji da ostvarimo cilj da BiH zaista ima održivu budućnost kao članica Evropske unije. Na tome moramo puno raditi u Evropskoj uniji, ali i u BiH. Najvažnije je za ovu Bosnu i Hercegovinu da prevaziđe ovu nacionalističku i etničku segregaciju.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!