Zemlje diljem Europe podržale su prijedlog za smanjenje zaštitnog statusa vukova na kontinentu, što predstavlja veliku pobjedu za Europsku uniju i za poljoprivrednike koji žele veću slobodu u odstrjelu životinja koje ugrožavaju njihovu stoku.
Na sastanku u Strasbourgu u utorak, članovi Bernske konvencije o zaštiti europske divlje flore i faune i prirodnih staništa odobrili su prijedlog da se status vukova izmijeni iz “strogo zaštićene” u “zaštićenu” vrstu, prema saopštenju za medije.
Ovo otvara put EU da izmijeni Direktivu o staništima i olakša nacionalnim vlastima odobravanje odstupanja za odstrjel vukova koji se smatraju prijetnjom za stočare. Očekuje se da će taj proces trajati oko godinu dana.
Ovo predstavlja ličnu pobjedu za predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, koja je lobirala da prijedlog prođe kod vlada EU, a čijig je ponija Dolly ubio 2022. godine.
Zemlje koje su podržale prijedlog uključuju Andoru, Armeniju, Gruziju, Island, Norvešku, Sjevernu Makedoniju, Moldaviju, Lihtenštajn, Srbiju, Švicarsku i Ukrajinu, uz svih 27 članica EU.
Ujedinjeno Kraljevstvo ga je odbacilo, kao i Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Monako i Albanija, dok su Tunis i Turska bile suzdržane, prema tvrdnjama dviju osoba prisutnih na glasanju.
“Promjena će stupiti na snagu za tri mjeseca, osim ako najmanje jedna trećina strana Bernske konvencije Vijeća Europe (17) ne uloži prigovor”, navedeno je u saopštenju.
Von der Leyen je pozdravila ishod, rekavši kako je to “važna vijest za naše ruralne zajednice i poljoprivrednike” te predstavlja “uravnotežen pristup između očuvanja divljih vrsta i zaštite naših sredstava za život”.
Lovci su također podržali odluku. “Ovo pruža priliku da Direktiva o staništima prepozna ovaj uspjeh u očuvanju. Iako postoje pravne prepreke, sada su one ostvarive”, izjavio je Laurens Hoedemaker, predsjednik Europske federacije lovaca.
Konzervatori nezadovoljni
Léa Badoz, službenica programa za divlje životinje u Eurogroup for Animals, izjavila je kako se ovom odlukom veliki mesojedi pretvaraju u “posljednju političku figuru” donositelja politika u EU, tvrdeći da “smanjenje zaštite neće riješiti izazove suživota niti pomoći poljoprivrednicima”.
Sabien Leemans, viša službenica za biološku raznolikost u Uredu za europsku politiku WWF-a, također je osudila glasanje, rekavši da “ugrožava decenije napora na očuvanju”.
Stručnjaci su upozorili da je pokušaj EU za promjenom nivoa zaštite vukova temeljen na predrasudama, a ne na naučnim dokazima.
Sada je potrebno da promjena zaštitnog statusa bude implementirana u zakon EU kako bi postala učinkovita, što zahtijeva izmjenu Direktive o staništima — zakonodavnog akta koji se smatra jednim od ključnih elemenata zaštite okoliša u EU jer postavlja stroge ciljeve za zaštitu i obnovu ekosustava.
Otvaranje ove direktive moglo bi imati “potencijalno negativne posljedice daleko van pitanja vukova,” rekla je Leemans. “Pažljivo ćemo pratiti ovaj proces i pozivati donositelje politika u EU da vrate nauku u raspravu”.
U međuvremenu, finska ministrica poljoprivrede Sari Essayah izjavila je kako je “vrlo zadovoljna” što su “naši napori lobiranja dali željeni rezultat na razini EU, ali i šire među državama članicama Bernske konvencije”.
“Djelovanje na nivou EU ključno je kako bi se omogućio održivi lov na vukove i očuvalo ljudsko dostojanstvo,” dodala je, pozivajući na brzu izmjenu Direktive o staništima.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!