Evropski broj za hitne slučajeve, konačno dobio zeleno svjetlo u Banjaluci: Pitanje oko kojeg se više od deceniju lome koplja

Vijesti 17. aug 202408:43 2 komentara

Vlada Republike Srpske konačno je prihvatila 112 kao jedinstveni broj za sve hitne slučajeve. Ovim smo korak bliže ispunjavanju još jednog od uslova na evropskom putu. Zašto baš sad, a ne ranije jedno je od ključnih pitanja za vlasti u Banjaluci koja je odbijanje jedinstvenog broja izjednačavala sa pitanjem opstanka Republike Srpske.

Iznenađujuće i u tišini, bez velike pompe saopšteno je da pitanje oko koga se više od decenije lome koplja u Bosni i Hercegovini, konačno prihvaćeno. Evropski broj za hitne slučajeve, konačno je dobio zeleno svjetlo u Banjaluci.

“Vlada Republike Srpske je saglasna sa Nacrtom zakona o dopunama Zakona o komunikacijama u dijelu koji se odnosi na uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve „112“.

Ovo pitanje bilo je jedno od tri zbog kojih je Bosna i Hercegovina u julu ostala bez 140 miliona maraka koliko joj je bilo namijenjeno evropskim Planom rasta. Iako tehničko, od strane vlasti u Banjaluci je odbijano zbog tvrdnje o prenosu nadležnosti.

Dejan Šajinović, novinar:

“Generalno politika u BiH ima taj neki talenat da od stvari koje su prilično tehničke, jednostavne i jasne naprave politički problem. Sad naravno, uvijek postoji mogućnost pogotovo u RS uvijek su bili jako vješti političari da nešto što možda nije tema, naprave oko toga problem da bi dobili neki ustupak na nečem što im puno više znači.”

To je moguća matematika kojom su se političari vodili, ali vijest o usvajanju jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve neobična je zbog toga što je potencijalni pristanak na broj 112 izjednačavan sa opstankom Republike Srpske.

Radovan Višković, predsjednik Vlade RS:

“Predsjednik Vlade ili bilo ko ko bi potpisao jednu takvu mjeru u suštini bi potpisao ukidanje Republike Srpske.”

Ali dan poslije Vladine odluke, Republika Srpska i dalje postoji, pa sada i opozicija prisjećajući se ove premijerove izjave, pita – čemu prethodna decenija odbijanja u suštini tehničkog pitanja?

Igor Crnadak, šef kluba poslanika PDP u NSRS:

“Trebalo bi ga sad pitati, onako ljudski, šta ćemo sad? Jer očigledno da on sjedi u onoj zgradi, nazove ga Dodik i kaže 112, stop. I on drži to, neće da pusti, kad ga je nazvao juče i rekao pusti ono, on je sazvao sjednicu Vlade i to pustio.”

Politički požar koji je po vlast izazvan pristankom Vlade na broj 112 gasi ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, tvrdnjom da od prenosa nadležnosti neće biti ništa, jer:

Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS:

“Riječ je o jedinstvenom ili istom broju 112 za hitne slučajeve, a ne o jedinstvenom ili centralizovanom sistemu 112.”

To znači da će u Bosni i Hercegovini postojati najmanje dvije odvojene centrale – jedna u Republici Srpskoj druga u Fedraciji Bosne i Hercegovine.

“Broj 112 u BIH još nije aktivan, premda je u Evropskoj uniji zapravo obaveza svih zemalja članica kako bi se osigurana usluga svim građanima u hitnim slučajevima. Uvođenje jedinstvenog evropskog broja, obaveza je svih zemalja koje pretenduju da budu članice Evropske unije.”

Na usvajanje ovog broja Bosnu i Hercegovinu obavezuje ne samo evropski put, već i direktiva o univerzalnoj usluzi za pružanje pomoći u hitnim slučajevima. 112 je univerzalan broj u većini evropskih zemalja pa bi njegovo uvođenje olakšalo boravak turistima, ali i brojnim građanima koje u slučaju potrebe više brojeva može zbuniti.

Šta kažu građani?

“122 je za hitnu, 123 je za vatrogasce i za policiju sam zaboravio. – Nije tačno, da li bi ti bilo lakše kad bi jedan broj bio aktivan za sve službe? – Da bilo bi lakše, kao što je u Americi”; “122, hitna pomoć. A policija i vatrogasci? – Policija je to, a 124 je hitna. – Da li bi vam bilo lakše kad bi jedan broj bio za sve hitne službe? – Pa možda, ali nije mi trebalo dugo pa vidiš da i ne znam”, samo su neki od komentara.

Jedan broj za sve hitne službe Hrvatska je uvela još 2005. deset godina poslije to su učinile i Srbija i Crna Gora. Iskustva svake od zemalja u pravilu su bila pozitivna. Jedinstveni broj olakšao je i ubrzao prenos informacija, a hitnim službama omogućio učinkovitije reagovanje i bolju koordinaciju.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare