Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu saopštilo je da će El Oweiti Abdel Majid, Hedberg Oliver Peter i Konrad Tylus, koji su priznali krivicu za ubistvo Harrisa "Icemana" Österdahla u Sarajevu, na zahtjev odbrane izdržavati zatvorsku kaznu u Švedskoj. Međutim, švedski list Expressen piše da do danas u podne Ministarstvo pravde nije primilo nikakav dokument ili pismenu komunikaciju iz BiH u vezi s time.
Ovaj list prenosi izjavu Sare Kästel, sekretarice u Jedinici za krivične predmete i međunarodnu pravnu saradnju Ministarstva pravde, koja je navela da, ako BiH želi da osuđeni izdržavaju kaznu u Švedskoj, “Švedska mora biti uključena u to“.
U tekstu se navodi da BiH i Švedska nemaju ugovor o ekstradiciji, ali su povezane takozvanom Konvencije o transferu.
“Transfer izvršenja nije nešto što se na bilo koji način dešava automatski ili može jednostrano odlučiti jedna država“, kaže Kästel.
Drugi švedski organ koji bi trebao biti uključen u slučaju realizacije transfera je Švedska uprava za zatvore i probaciju. Taj organ bi pregledao osnov za transfer, trajanje kazne, smještaj u ustanovama i praktično učestvovao u organizaciji transporta prilikom transfera.
Expressen navodi da Švedska uprava za zatvore i probaciju također do utorka nije zaprimila nikakve informacije niti zahtjeve od bh. vlasti, te da se, ako bi zahtjev bio odobren, postavlja još jedno pitanje: trajanje kazne.
Osuđeni su na deset godina zatvora zbog toga što su vođu bande Harrisa Österdahla ubili sa 26 hitaca. List navodi da slična ubistva u Švedskoj obično rezultiraju doživotnim kaznama za počinioce u njihovom uzrastu.
Međutim, uz odbijanje više od godinu dana provedenih u pritvoru i mogućnost puštanja nakon izdržavanja dvije trećine kazne, trojac bi mogao izaći iz švedskog zatvora nakon otprilike pet i po godina, piše ovaj list.
Kada se kazne zatvora prenose iz drugih zemalja, švedska vlada obično prihvata kaznu izrečenu u drugoj zemlji. Ako se kazna razlikuje od one koju bi izrekao švedski sud, vlada može slučaj uputiti Generalnom tužiocu. Generalni tužilac tada može zatražiti novu kaznu na sudu.
Expressen navodi da je kontaktirao ministra pravde Gunnara Strömmera i ambasadoricu Švedske u Bosni i Hercegovini, Helenu Lagerlöf, u vezi s ovim pitanjem.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!