Dok se postojeće mjere produljuju, svi se pitaju hoće li entitet Federacija BiH konačno krenuti u proces nabave cjepiva? Entitetski Premijer potpisao je pismo namjere za pola milijuna doza kineskog cjepiva - Sinovac, a bit će zatraženo i još pola milijuna doza proizvođača Sinofarm, saznaje N1. Doznajemo i kako Federacija BiH nema spreman hladni lanac za Sputnik V. Još hladniji je odnos prema građanima koji svakodnevno vode bitku s problemima sustava unutar države.
Nove provjere pred Federalnim zavodom za javno zdravstvo nakon što su iskazane potrebe Federacije u iznosu od 2,5 miliona vakcina. Sada su problem hladni lanci za rusku vakcinu, pa bismo najbrže mogli do kineske. Po 500 hiljada doza Sinovaca i Sinofarma predviđeno je pismima namjere
“Zašto smo se mi opredijelili za Sinovac i Sinofarm u ovako većim količinama. Naravno da bismo mi voljeli odmah naručimo milion, milion i po Pfizera. Na Pfizer se čeka i do šest mjeseci dok Sinovac i Sinofarm postoji mogućnost da dobijemo u roku od mjesec dana”, kazala je Edita Đapo, ministrica turizma i okoliša FBiH.
Konačnu potvrdu da Federacije nije država i da ne može u direktne pregovore s Pfizerom dobili su od ove kompanije, a moguće je da na pisma namjere isto odgovore i kineski proizvođači. Pregovarački tim Vlade kaže Đapo, saznao je i za direktne pregovore sarajevskog kantona.
“Mi smo se htjeli udružiti da kažemo mi ćemo platiti sve vakcine za KS, da kažemo naručite puno više količina pošto ste vi već vodili pregovore, da ne idemo mi sad od nule. No, izgleda da će to morati obratiti Vijeću ministara da konačno počnu raditi svoj posao jer ono što je Vlada Federacije izgubila a i građani je dragocijeno vrijeme”, kazala je Đapo.
Govoreći o vremenu – kompanija Pfizer je prije 26 dana odgovorila kada je istakla da komunicira jedino sa državom. Bilo je to jasno iz pisma upućenog učesnicima u okviru COVAX mehanizma:
“Pfizer nije uspostavio direktni sporazum o opskrbi s Bosnom i Hercegovinom, budući da su ugovori o snabdijevanju na snazi s UNICEF-om, Pfizer je zatražio da razgovara o ovim tačkama direktno s Bosnom i Hercegovinom.”
Vrijeme je ono čega bolesni nemaju. Vakcine, gužve, nedostatak lijekova sve su to brige kojima su bh. građani izloženi.
Pitali smo ih kada očekuju da počne masovna imunizacija, i evo šta su nam kazali:
“Dabogda, kakvo nam je stanje, ne znam”
“Otkud ja znam da mi je prebolovati ovo. Ima li ovog Clexana je li došao. Je li iko to obavijestio ja dva dana ovdje nema da ljudi kupuju. (N1: Koji su još problemi?) Gužve velike, zato što se nikako ne rastereti. Ja mjesec dana ovdje smjenu provedem.”
Svakodnevni osjećaj straha, neizvjesnosti i nadležni koji nisu uradili ništa ili vrlo malo ono je što struka preporučuje.
“Nastojte da budete uz svoje komšije, uz svoju porodicu, da budete uz bilo koga, da mu sada , u ovom trenutku poštujući sve epidemiološke mjere, pokažete da ste tu uz njih i da suosjećate sa njihovim gubitkom”, kazala je Dženana Hrusemović, psihologinja.
Zbog svega , građani se nerijetko iznenade kada ih pitamo utiče li pandemija na njih.
“Do sada ne, do sada ne”
“Pa utiče itekako, nismo izašli zadnjih 10 dana, pa smo sad malo izašli da uhvati malo beba sunca pošto joj treba vitamin 10”
“Ništa, zdrava, ništa mi nije, nikad bolje.”
Sa željama da tako i ostane.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare