Novi modul „Profil pravnih lica u Federaciji BiH“ omogućit će pregled opštih podataka o pravnim licima, osnivačkoj i upravljačkoj strukturi, vitalnim finansijskim pokazateljima te statusu glavnog računa.
Finansijsko-informatička agencija (FIA) je i ove godine kreirala pregled finansijskih pokazatelja privrednih društava, udruženja i budžetskih korisnika u Federaciji BiH kroz 13 publikacija. Prema informacijama iz FIA-e u finansijskim izvještajima više od 3 hiljade privrednih društava nema zaposlenih radnika.
FIA je pripremila analizu utjecaja pandemije COVID-19 na poslovanje privrednih društava u Federaciji BiH. Za izradu analize korišteni su podaci iz Registra finansijskih izvještaja za 2019. i 2020. godinu.
Ekonomske posljedice pandemije COVID-19 bile su neizbježne. Pad poslovne i trgovinske aktivnosti vidljiv je u značajnom padu prihoda i vrijednosti imovine privrednih društava u Federaciji BiH.
Ipak, pad vrijednosti ova dva parametra nije uzrokovao strukturne poremećaje u poslovanju. Finansijska sigurnost privrednih društava također nije značajnije pogoršana. Naime, omjer privrednih društava koje mogu očekivati finansijske poteškoće u narednom periodu ostao je približno isti, kao i prije pandemije.
Iako analiza pokazuje kako su privredna društva pretrpjela negativne posljedice uslijed zatvaranja i smanjenje ekonomske aktivnosti, postoji značajan broj društava na čije poslovanje je pandemija imala pozitivan utjecaj. Na kraju 2020. godine na tržištu FBiH poslovalo je ukupno 23.244 privrednih društava, što je za 584 društva manje nego 2019. godine (23.828 društava).
Vrijednost poslovnih prihoda, koju su privredna društva u Federaciji ostvarila u 2020. godini za 5 milijardi KM su manja nego godinu ranije (50,23 milijarde KM u 2019. godini). Dominiraju prihodi ostvareni na domaćem tržištu, dok prihodi od izvoza bilježe pad, stoji u analizi FIA-e.
Analiza pokazuje smanjenje broja zaposlenih od 16.704 (4,57%) u privrednim društvima u Federaciji BiH u 2020. godini u odnosu na prethodnu godinu.
U poslovnoj 2020. godini finansijske izvještaje u skladu sa Pravilnikom o metodologiji za provođenje formalno-pravne, računske i logičke kontrole finansijskih izvještaja je dostavilo 34.744 obveznika dok 19.163 obveznika nisu predala svoj finansijski izvještaj, a 3.049 privrednih društava koja su izvršila zakonsku obavezu predaje finansijskih izvještaja za 2020. godinu su prezentirala 0 zaposlenih radnika.
Iako nekim djelatnostima pandemija nije škodila kada je riječ o profitabilnosti i rentabilnosti ulaganja tokom 2020. godine, za hotelijerstvo i ugostiteljstvo se to ne može reći. Naime, privredna društva iz ovih djelatnosti su pretrpjela najteže posljedice, ali prema analizi bolje nisu prošli ni elektroenergetski sektor i javna uprava i odbrana.
Analiza efekata pandemije
Analiza pokazuje da pandemija COVID-19 bez sumnje spada u red događaja koje temeljito mijenjaju poslovno okruženje, kako na globalnom, tako i na planu svih nacionalnih ekonomija. Ipak, zaključak analize je da razmjerno nepovoljan poslovni ambijent, pandemija nije dodatno pogoršala uz napomenu da zaključak vrijedi samo ako kriza ne potraje dugo.
Pored ove analize FIA je i ove godine kreirala preglede finansijskih pokazatelja u Federaciji BiH kroz 13 publikacija koje su besplatno dostupne u elektronskoj formi na web portalu FIA-e. Riječ je o pregledu poslovanja privrednih društava, udruženja i fondacija te budžetskih korisnika na federalnom nivou i poslovanja privrednih društava na području deset kantona.
„Pokazatelji finansijskog poslovanja u ovim publikacijama namijenjeni su korisnicima koji imaju interes i bave se finansijskim i ekonomskim analizama i planiranjima. Vjerujemo da će ove publikacije biti od koristi najprije djelatnicima u makroekonomskom planiranju i upravljanju na svim nivoima društvenog uređenja, ali jednako tako i menadžmentu privrednih društava, poslovnim asocijacijama, predstavnicima medija, te stručnoj, naučnoj i istraživačkoj javnosti“ pojasnio je direktor FIA-e Esad Mahmutović.
FIA-a je dodatno unaprijedila svoj web portal puštajući u upotrebu modul „Profil pravnih lica u Federaciji BiH“ a sve u cilju olakšanja dostupnosti informacija, transparentosti poslovanja i javnog informisanja pravnih i fizičkih lica.
Mahmutović naglašava kako će na ovaj način biti omogućeno korisnicima da besplatno, na jednom mjestu za svako pravno lice u Federaciji BiH mogu vidjeti opšte podatke o pravnom licu, osnivačku i upravljačku strukturu, 10 „zlatnih“ finansijskih pokazatelja kroz tri zadnje finansijske godine kao i broj glavnog računa, status i banku u kojoj je otvoren glavni račun. Pretraživanje pravnih lica je unaprijeđeno tako da osim prema nazivu i jedinstvenom identifikacionom broju (JIB), pravna lica se mogu filtrirati na osnovu geografske lokacije, organizacione strukture i šifre djelatnosti na svim nivoima kao i kombiniranjem navedenih filtera.
“Registrirajte se na portalu fia.ba i pratite ekonomska kretanja u FBiH. Registriranje je neophodno i zbog zaštite podataka od neovlaštenog kopiranja ili prekomjernog korištenja podataka, saopćeno je iz ove agencije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!