Firma Majdan-Kuti: Mještani blokiraju deminiranje i iznose neistine o kamenolomu

Vijesti 27. jun 202317:14 0 komentara
N1

Kompanija Majdan-Kuti d.o.o. uputila je demantij na izjave članova građanske inicijative - mještana Kuti-Livča kod Mostara za brisanjem kamenoloma iz prostornog plana Grada Mostara navodeći kako sadrže "neistine o investitorima, a da se javnost se dovodi u zabludu o sudskim i upravnim postupcima u vezi s ovim projektom, kao i o tehničkim pojedinostima projekta".

Ističu kako su “investitori ozbiljni poslovni ljudi koji upravljaju kamenolomima na nekoliko lokacija u Turskoj i drugim zemljama.

Mještani naselja Kuti ostavili “poklon” gradonačelniku Mostara

Navode kako Kantonalni sud Sarajevo “nije meritorno odlučio o zahtjevu za obnovu okolinske dozvole”.

“Nije odbio zahtjev nego je predmet vratio na ponovno odlučivanje iz formalnih procesnih razloga. Naime, Federalno ministarstvo okoliša i turizma je propustilo u postupak uključiti zainteresirane mještane. U tom propustu nema odgovornosti investitora”, navode iz kompanije.

Ističu kako je točno da područje u predjelu kamenoloma nije deminirano, ali da su za to odgovorni “članovi inicijative jer su spriječili izlazak ekipe Federalne uprave civiline zaštite”.

“Navodna briga za život i sigurnost radnika budućeg kamenoloma je krajnje neiskrena jer su članovi inicijative doprinijeli da se prostor ne deminira. Minirano područje je daleko šire od eksploatacionog prostora pa je javni interes da se cijelo područje deminira očevidan. No, članovi inicijative to pokušavaju spriječiti na sve dopuštene i nedopuštene načine”, kazali su.

Kažu kako je vještakinja Azra Ćeranić “korektno obavila posao i izradila nalaz na temelju ulaznih informacija koje su joj predočene”.

“Naime, njoj su servirane kote “planiranog kamenoloma”, ali ona nije imala koordinate istražnog polja ni koordinate eksploatacionog polja koje su date u ugovoru o koncesiji. Bitne su te koordinate iz službenih dokumenata. Vještakinja Ćeranić je, nakon što je konzultirala službene dokumente – uradila novi nalaz, prema kojem su udaljenosti od eksploatacionog polja daleko veće. Eksploataciono polje nalazi se unutar istražnog polja i čini oko 42% istražnog polja. Udaljenost od granica eksploatacionog polja do naselja daleko veća nego što članovi inicijative pokušavaju prikazati. No, udaljenost oba polja od naseljenih objekata je približno dvostruko veća od one koju je vjestakinja Ćeranić navela u svom privatnom nalazu. Članovi inicijative su sve više puta pozivali na to da se u blizini lokaliteta kamenoloma nalazi farma. No, takvi argumenti su također licemjerni jer je vlasnik farme u postupku izdavanja okolinske dozvole podržao otvaranje kamenoloma. Najbliži stambeni objekt nije ujedno i naseljeni objekt. Dvije kuće od kojih je jedna u derutnom stanju, a druga neadaptirana za stanovanje nisu naseljene. (Su)vlasnik, Elan inicijative živi u sasvim drugom naselju, daleko od kamenoloma. Ostali suvlasnici ne žive u Bosni i Hercegovini. No, točna udaljenost i od tih nenastanjenih kuća je približno dvostruko veća od one koju članovi inicijative uz pomoć privatnog nalaza vještakinje pokušavaju predstaviti javnosti”, kazali su.

Naglašavaju kako je BiH “potpisnica ICSID Konvencije i pratećeg protokola kojim je priznala nadležnost Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova u New Yorku (ICSID) te da praksa u kojoj se strani investitori nakon što ulože sredstva u projekt nađu u “neobranom grožđu”u administrativnim labirintima na različitim razinama vlasti u zemlji, predstavlja povredu onoga to se u praksi ICSID-a priznaje kao “legitimnim očekivanjima investitora”.

Mještani sela Kuti tijelima blokiraju prolazak teških mašina ka novom kamenolomu

Kažu kako su investitori iz Austrije i Slovenije već pokrenuli postupke protiv Bosne i Hercegovine.

“Ovakvo poigravanje sa stranim investitorima može imati štetne posljedice za Bosnu i Hercegovinu, HNZ i Grad Mostar. Investitori ne osporavaju pravo mještanima ili drugim aktivistima da se zalažu za zaštitu okoliša. No, pogrešno je shvaćanje da vlastima treba suglasnost mještana. Mještani samo sudjeluju u raspravama – ne izdaju odobrenja, a za samovlasne radnje kojima bi ubuduće eventualno sprječavale realizaciju projekta — mogu biti odgovorni za štetu”, navodi se u demantiju koji potpisuju odvjetnici Haris Hakalović i Milenko Krčum.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!