Bosna i Hercegovina je jedina zemlja Zapadnog Balkana koja nije poslala Plan reformi. Ovo je za nas neka pokazna vježba koja je pokazala da mi još nismo spremni, što ne znači da trebamo odustati. Plan rasta i dalje je tu, novac je tu, nas niko ne sprečava da, evo za 15 dana, pokušamo da se dogovorimo i pošaljemo usaglašeni dokument i onda ćemo vidjeti šta Evropska komisija ima reći na to, izjavio je za BHRT ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto.
Naglasio je kako je Plan reformi vezan za Plan rasta, te da je propuštanje ove prilike velika šteta.
“Ovo samo pokazuje da BiH sa ovakvom centralnom vlasti i sa ovakvim mehanizmima teško da se može izboriti sa ogromnim administrativnim procedurama koje nas čekaju ukoliko otvorimo pregovore”, poručio je Forto.
Prema njegovim riječima, nije problem u političkoj vlasti, već u procedurama i praksama, kako je rekao, u administrativnom kapacitetu jedne države.
Osvrnuo se i na formiranje pregovaračkog tima, istakavši kako se o tome razgovaralo, ali da još ništa nije gotovo.
“Razgovaralo se o nekim principima i ništa u BiH ne može biti centralizovano, sve mora biti ‘na troje’. Ukoliko imamo dobar tim, nije ni to strašno. Recimo, tri člana Tima koji će se rotirati moraju iza sebe imati ozbiljan mehanizam, ozbiljnu administraciju, a ja ne vidim u ovom trenutku da se dovoljno ozbiljno to shvata”, naveo je Forto.
Forto je govorio i o blokadama usvajanja važnih zakona.
“Mi smo doživjeli da jedan suludi politički potez predvođenim Harisom Silajdžićem sruše Aprilski paket. Sada ne možemo ni da pomislimo da dobijemo takav paket na stolu. I danas imate političke snage koje su spremne sve uništiti jer oni ne vode proces. Godinama nakon toga imate Milorada Dodika koji se zahvaljuje Harisu Silajdžiću”, rekao je, te dodao:
“Kad hoćemo da napravimo pomak, pojave se kandidati za rušenje svega onoga što se zove evropski put BiH.”
Na pitanje “Ko mu teže pada, opozicija u Federaciji ili Milorad Dodik (lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske, op.a.)?”, Forto je naveo kako se “Nema šta njima baviti”.
“Kad moramo raditi zajedno i kad treba preuzeti odgovornost, oni su pokazali da nisu sposobni preuzeti odgovornost, govorim o opoziciji u FBiH. Milorad Dodik je član državne koalicije, počinjenici da dolazi s određenim rezultatom iz RS i sutra će to možda biti neko drugi, iskreno se nadam da hoće, ali ne možemo znati dok se ne dese novi izbori”, naveo je.
Prema njegovim riječima, potrebno je tražiti način da se BiH ovakva kakva je danas, popravi i unaprijedi, te da je za to najbolji način evropski proces.
“BiH je uređena kako je uređena, ja bih volio da bude drugačije. Ja sam isto osoba protiv koje se vrši diskriminacija u političkom procesu, jer se izjašnjavam kao ostali. Ne mogu se kandidovati za neka mjesta, trenutno u Vijeću ministara moj glas skoro da se i ne gleda, jer sam ostali. Postoji samo mali broj scenarija u kojima moj glas može biti bitan. Znači, čista diskriminacija”, kaže Forto.
Govorio je i o digitalizaciji i stopiranju tog procesa, nakon američkih sankcija firmi koja je trebalo da učestvuje u tome.
“Podržavam činjenicu da SAD određene osobe stavlja pod sankcije jer su prijetnja Dejtonskom sporazumu, suverenitetu i teritorijalnom integritetu. Ja sam otišao kod njih i rekao – Želim da spasim projekat, ne želim kršiti sankcije, dajte prijedlog. Njihov prijedlog je stigao nedavno i predviđa da se iz projekta potpuno povuče firma koja je pod sankcijama, da sve što je do sada naručeno i faturisano, da će sve obaveze preuzeti drugi član konzorcija i da se dostave potrebne garancije koje će garantovati da neće biti nikakve štete po BiH”, naveo je Forto.
Ponovio je da je BiH jedina država u Evropi koja nije digitalizirala zemaljski signal za TV i radio, što je ocijenio “velikom sramotom”, navodi BHRT.
Sramotnim je, takođe, ocijenio činjenicu da Javni RTV servis Bosne i Hercegovine i dalje nema stabilno finansiranje.
Ističe kako se njemu lično najviše sviđa skandinavski model naplate RTV takse kojom bi se radnicima kroz posebne vrste doprinosa odbijao određeni iznos, neophodan za finansiranje Javnog servisa, čime se osiguravaju nezavisni mediji.
Ipak, naglašava kako će pristati na svaki model koji je izvodiv i koji će imati politički konsenzus.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare