Edin Forto, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine i predsjednik Naše stranke za N1 je govorio o brojnim aktuelnim temama na političkoj sceni u našoj državi. Dotakao se i inicijativa za smjenu ministara sigurnosti BiH, odnosno, vanjskih poslova BiH, Nenada Nešića i Elmedina Konakovića, ali se isto tako posebno fokusirao i na evropski put govoreći da je SNSD glavna kočnica u tome i da se ne isključuje mogućnost promjene partnera u državnoj vlasti kada je riječ o Republici Srpskoj. Osim toga, poručio je i to da BiH mora imati više izvora snabdijevanja plinom i da bi neusvajanje zakona o Južnoj interkonekciji bio pokazatelj da ta strana ne želi dobro našoj državi.
Buran politički trenutak u našoj zemlji. No, možemo reći ništa novo kada je politička scena u pitanju, prijetnje otcjepljenjem, smjenama, bokadama. SNSD je pokrenuo inicijativu za smjenu ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića. Kako gledate na ovu inicijativu i hoće li biti smijenjen?
To zvuči kao politička reakcija na neke druge stvari koje se dešavaju i u Vijeću ministara BiH i u Parlamentu BiH. Nema nekog smisla o tome puno raspravljati jer to može biti i reakcija na inicijativu za smjenu sigurnosti BiH Nenada Nešića koji je u pritvoru i mislim da to dvoje nije uporedivo. Jer Nešić je spriječen vršiti funkciju i trenutno mu je možda narušeno i povjerenje dok Konaković, s druge strane, odgovorno radi svoj posao i ne očekujem da će ta smjena dobiti podršku, Naša stranka je neće podržati.
Kada je riječ o smjeni ministra sigurnosti Nenada Nešića, ta tačka bi se trebala naći na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma Parlamenta BiH. Mislite li da je Nešić i ranije trebao biti smijenjen budući da je dugo u pritvoru?
Pa te procedure nekada trebaju i vremena. Ono što Zakon o radu Vijeća ministara BiH i reguliše je da svaki ministar ima svog zamjenika, najvažnije je da građani ne trpe i da sistem funkcioniše, a na ovakve nepredvidive stvari se mora reagovati.
Kako uopće gledate na to da je Nešić postao ministar sigurnosti BiH i da je prošao sve sigurnosne provjere?
To ne mogu objasniti, trebate pitati to nekoga ko je autor te sigurnosne provjere, odnosno, nekoga ko vodi taj proces. Generalno nisam u tom sektoru sigurnosti i ne znam kako funkcioniše ta provjera.
Pripadnici SIPA-e podnijeli su prije nekoliko dana izvještaj Tužilaštvu BiH o poduzetim mjerama i radnjama protiv Staše Košarca, ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa- pišu kolege sa Raporta. Formiran je predmet u Tužilaštvu. Sumnja se, prema nezvaničnim informacijama na zloupotrebu položaja. Košarac je prije mjesec završio i na crnoj listi SAD. State Department ga je označio odgovornim za korupciju i učestvovanje u postupcima čiji je cilj destabilizacija BiH. Moglo bi i ovo mjesto biti upražnjeno ukoliko se sve ovo dokaže?
Od vas to saznajem. Dvije su teme – jedna je rad tužilaštava i sudova širom BiH, a druga tema je rad američke administracije i ono što oni određuju šta treba dospjeti na crnu listu i to su odvojene teme. Generalno kada se rade ankete tužilaštva i sudovi nemaju neko visoko povjerenje građana, ali kao neko ko je i predsjednik stranke pokušavam raditi na tome da se vrati to povjerenje i u vlast, ali naravno i u tužilaštva i sudove širom BiH. Moram dati podršku svim tužiocima i sudijama u BiH koji pokreću ovako osjetljive slučajeve, da imaju hrabrosti za to i nadam se da će istina na kraju izaći na vidjelo za svaki od pomenutih slučajeva. S druge strane, američka administracija ima svoju politiku, nedavno je još niz osoba dodan na crnu listu u BiH, ali i u drugim mjestima. Naprimjer, u Mađarskoj možete vidjeti da je jedan visoko rangirani zvaničnik vlade dospio je na crnu listu, a riječ je o zemlji koja je članica EU i NATO-a. Dakle, to je američka vanjska politika i nekad se ona može poklapati s nečim sa čim se mi slažemo, a u posljednje vrijeme, odnosno, od rata naovamo, moje mišljenje je da su SAD saveznik za evropsku BiH koja će eventualno ući u EU i NATO. I svi koji to zagovaraju mislim da u SAD-u imaju saveznika jer oni kada nekoga stave na crnu listu kažu da je nekada zbog korupcije, a nekad da je podrivanje Ustava itd. Najčešće se možemo složiti s njima.
Hoće li političarima iz Republike Srpske pomoći nova američka administracija? Oni se nekako tome nadaju i uzdaju u Donalda Trumpa.
Ne bih se ja previše uzdao u bilo koga jer svaka zemlja ima svoje interese. Pošto sada dolazi nova administracija, SAD možda sada bude u kontinuitetu kao do sada jer kao što znate takva vrsta odnosa prema BiH je bila i za vrijeme prethodne Trumpove administracije. S druge strane, može se i zaokrenuti ta priča da bude oštrija.
Dodik: Da nije bilo Ukrajine mi bi izašli, Trump će promijeniti sve
Međutim, nije to sve baš tako jednostavno, a ono što se mi možemo nadati jeste da ćemo doći na dnevni red američke administracije i da će se razgovarati o BiH. To nije nebitno, a bitno je i da Kongres u novom sazivu sasluša istinu o BiH ili da barem sasluša viziju onih koji BiH kao jednu modernu i normalnu državu vide u EU i NATO-u, a ne samo da iz susjednih zemalja slušaju vizije BiH.
Paralelno s tim govori se o mogućoj rekonstrukciji državne vlasti. Koliko se tu pitaju Trojka i opozicija iz RS, a koliko HDZ? Koliko je moguća opcija da se SNSD izbaci iz vlasti? Vaš kolega Predrag Kojović je rekao da je više dosta SNSD-a i da treba tržiti druge partnere na vlasti iz RS koje će BiH povesti ka evropskom putu.
Predrag Kojović je neko ko predstavlja integrativni faktor u državnoj vlasti, koji je doslovno doveo do situacije da će se sutra parlamentarci moći izjasniti o dva evropska zakona i kada tako nešto kaže čovjek koji ulaže sav svoj politički kapital u dijalog onda ga treba saslušati ozbiljno i sa pažnjom. On je to rekao u trenutku kada su povučeni ovi zakoni bez ikakvog objašnjenja nakon što smo se dogovorili i usvojili ih na Vijeću ministara BiH i nakon što su visoki zvaničnici iz RS opet počeli najavljivati otcjepljenje i prijetiti. A te prijetnje nikada dobro ne mogu donijeti ni građanima RS, ali ni u cijeloj BiH. I zbog toga dijelim njegovo mišljenje kao i zbog toga što je naš evropski put isključivo išao ritmom koalicije koja nam dolazi iz RS. Svaki put kada nam Evropska unija traži deset stvari kao uslov da napravimo sljedeći korak, neko došapne i kaže ‘pa dobro, tražimo deset zakona i mjera, ali mogu i četiri’ i onda SNSD kaže ‘uradit ćemo tri pa da vidimo možemo li proći’. Jako malo je urađeno na evropskom putu u BiH u proteklom periodu. Ako imamo ove evropske zakone, to će biti prvi zakoni koje smo usvojili od marta i bez obzira na to što smo mi napravili iskorak kojeg je Evropska komisija pohvalila, to nije dovoljno i ja svaki put kažem da je to premalo ovim ritmom koji sada imamo, a koji određuje bilo koja koalicija koja može dići kočnicu na bilo koji proces. U ovom slučaju to trenutno radi SNSD. Mi nećemo nikada ući u EU ovim ritmom i radom i moramo se pomoriti s tim. I onda je svejedno šta će biti u martu. Međutim, SNSD je javno rekao da ono neće biti krivi za zastoj na EU putu i rade minimalno toliko da ne budu označeni kao krivci, ali ja ne vidim tu stvarnu želju za EU kod njih.
Reforme u zastoju, rokovi ističu: Evropski put BiH na klimavim nogama
Svaki evropski zakon koji se donese je dobar, ali trebamo samo tu dodati rečenicu da to nije dovoljno. Moramo donijeti zakon o sudu, zakon o VSTV-u, moramo riješiti prethodno izlistane prioritete – stabilno finansiranje javnog servisa, borbu protiv korupcije, vladavinu prava itd. I onda imamo Plan rasta pa otvaranje pregovora gdje se nalaze stotine i stotine stvari koje moramo uraditi kada se otvore ta poglavlja. Mislim da bi sutra na sjednici Predstavničkog doma ta dva evropska zakona trebala biti usvojena, tekstovi su usaglašeni i oni nisu idealni, ali će imati oznaku evropskih zakona. Ne znam hoće li ili neće doći zastupnici SNSD-a na sjednicu, ne mogu predvidjeti njihovo ponašanje, nisam se trudio da predviđam ni prije. Naše je da se trudimo, da donosimo zakone i radimo ono što je najbolje za BiH.
Evropska unija svaki put kada nam je nametnula određeni uslov mi smo razočarali ili smo propali. Tih 14 prioriteta još sustižemo, svi rokovi su pomjereni itd. Ja bih volio da Evropska komisija manje popušta BiH i tako bi puno jasnije bilo ko je za EU, a ko ne. Ali eto i oni imaju svoju politiku.
Hoće li biti rekonstrukcije državne vlasti?
Ako govorimo o rekonstrukciji državne koalicije, mislim da moramo o tome razmisliti. Ukoliko SNSD ostvari ovo što najavljuju i prijete i ako se ne krećemo prema Evropskoj uniji, a upravo je to jedini razlog zbog čega je Naša stranka u državnoj vlasti – da BiH napokon krene prema Briselu i u EU i NATO smislu. Ako se ne krećemo moramo pokušati s nekim drugim ili oni trebaju probati bez nas, ali ne treba nikad isključiti mogućnost da se izvrši rekonstrukcija državne vlasti bilo gdje. Treba razmišljati o svim opcijama, da imamo sada magičnu formulu da to razriješimo to bismo uradili i našli bismo se sutra u EU i NATO-u, ali to jednostavno nije moguće za BiH.
Sutra u Domu naroda Parlamenta FBiH zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji. Šta očekujete, hoće li ga podržati HDZ?
Iskreno se nadam da će zakon proći. I moram reći – od 1. januara ove godine Rusija je zavrnula plin preko svojih ukrajinskih tokova i bez toga nakon 40-50 godina prvi put Austrija, Slovačka pa i zemlje koje nisu u EU poput Moldavije nemaju plina – zavrnut. Znajući da će se ovo desiti jer je Ukrajina najavila da neće produžiti sporazum sa Rusijom, oni su sada snašli i imaju dotok plina sa drugih strana kako ne bi građane i privredu ostavili bez tog energenta. Mi trenutno nemamo tu opciju i svako ko nam koči da je uvedemo i da imamo sa više izvora sanbdijevanje plinom ne može misliti dobro BiH.
Cvitanović za N1: Nema Južne plinske interkonekcije bez Hrvatske
Ovaj zakon nam uvodi tu opciju i svi koji su protiv toga ne misle dobro BiH bilo koji da je razlog – lični, finansijski, politički. Garantujem da ovdje etnička priča oko toga ko kontroliše firmu itd., nije dovoljan argument da se ovo zaustavi. Krenulo se sa rekonstrukcijom BH-Gasa, ali to nije udovoljavanju Draganu Čoviću (HDZ) jer i mi smo htjeli da se krene s tim i nije sporno da u toj firmi bude i predstavnika hrvatskog naroda. I rekonstrukcija BH-Gasa je dobrodošla bez obzira na stav Dragana Čovića o Južnoj interkonekciji.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!