FOTO Prvi je dan primjene pravilnika o zabrani pušenja, kako to izgleda u praksi

Vijesti 13. dec 202412:13 0 komentara

Danas je u Federaciji BiH na snagu stupio Pravilnik o uvjetima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, kojim se definiše zabrana konzumiranja duhanskih proizvoda u ugostiteljskim objektima u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Sudeći po fotografijama koje je zabilježio naš fotoreporter u glavnom gradu Sarajevu - ugostiteljski objekti koji su se označili kao "nepušački", poštuju nova pravila.

Pepeljare u baštama objekata, znakovi zabranjenog pušenja na ulaznim vratima, ili oznake da su objekti “pušački” ali, u tom slučaju, sa znakom zabrane za ulazak osobama mlađima od 18 godina, slike su koje se danas mogu vidjeti na ulicama Sarajeva.

Pravilnik o zabrani pušenja od danas je na snazi, a, iako su neki bili skeptični u njegovu izvedivost, pravila se – čini se – poštuju.

N1/F.Z.

Neki od ugostiteljskih objekata koji su praktikovali zabranu  pušenja u svojim prostorijama kazali su kako nisu imali negativnih iskustava.

“Mi nismo imali nekih neprijatnih iskustava, niti posebnih žalbi od strane gostiju, s obzirom da je struktura gostiju pretežno iz regije i iz Evrope, tako da su to već gosti koji su naviknuti na te zakone”, kaže za N1 Zijad Herić, menadžer objekta.

Šta kažu pravila

N1/F.Z.

Sada će im, kažu, biti lakše, jer na snagu stupa Pravilnik koji dozvoljava upotrebu električnih cigara. Za one koji bez duhana ne mogu – Pravilnik većim objektima nameće pregrađivanje prostora po striktnim mjerilima – ne smiju biti manji od 10 metara kvadratnih i nema posluživanja hrane.

Vedran Marčinko, Pomoćnik ministra zdravstva FBIH za pravne poslove, pojasnio je za N1 koja su pravila donesena i šta u praksi znače.

“Pravilnikom koji su izuzeti od pušenja u javnim zatvorenim prostorima smo propisali što trebaju sve sadržavati i koji su uvjeti kao bi bili što manje izloženi građani duhanskom dimom. Ti prostori trebaju sadržavati ventilaciju i naljepnice koje trebaju biti istaknute na vidnim mjestima, da li je pušački ili nepušački. U hotelima pušačke sobe, u zdravstvenim ustanovama koje imaju štićenike, da imaju odvojenu prostoriju za te osobe koje konzumiraju duhan, a i na aerodromima kakao trebaju izgledati te prostorije”, rekao je Marčinko.

N1/F.Z.

Za one koji prekrše zakon predviđene su kazne koje se kreću od 2.000 KM do 5.000 KM za pravna lica, od 300 KM do 1.000 KM za odgovorna lica te od 500 KM do 1.500 KM za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno. Kazna za fizička lica je 100 KM.

Javna kampanja pod nazivom “Zdravlje je zakon”, a putem koje se podržavaju efikasni zakoni za kontolu duhana u BiH, aktivno informiše građane koji su to ugostiteljski objekti u kojima već nije moguće konzumirati duhanske proizvode.

Na njihovim stranicama kreirana je i mapa putem koje možete pronaći ove ugostiteljske objekte širom FBiH, a svakodnevno se ažurira.

Mapu možete pogledati ovdje, a u nastavku je i fotogalerija s ulica Sarajeva.

N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.
N1/F.Z.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!