Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu obilježila 487. godina postojanja

Vijesti 15. jan 202415:01 0 komentara
AA

U Velikoj sali Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu održana je svečanost povodom 487. godišnjice rada i postojanja ove naučno-kulturne institucije.

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović istakao je da Gazi Husrev-begova biblioteka djeluje kao jedna od ustanova u okviru Islamske zajednice i da je veoma važan projekat u okviru obrazovanja i odgoja.

“Gazi Husrev-begova biblioteka je mjesto na kojem se čuva memorija našeg naroda i Islamske zajednice i ona ima svoje posebno mjesto unutar našeg društva. Jako smo ponosni na ovu biblioteku i ono što ona jeste i na ono što nudi. Nadamo se da će, kao i do sada, uvijek ispunjavati svoje obaveze prema našim ljudima u Bosni i Hercegovini”, rekao je Kavazović.

Ovogodišnji program obilježavanja je u znaku desetogodišnjice preseljenja Gazi Husrev-begove biblioteke u novu zgradu, koja je otvorena 2014. godine.

Direktor Gazi Husrev-begove biblioteke Osman Lavić istakao je da ova ustanova od preseljenja u novu zgradu na ovaj način redovno obilježava godišnjice svog postojanja i djelovanja.

“Nama je ova godišnjica posebno važna što je doživljavamo i kao jubilarnu desetu godišnjicu preseljenja biblioteke u novu zgradu, koja je poklon Države Katara. U novoj zgradi Gazijina biblioteka je nastojala paralelno razvijati sve segmente svog djelovanja, od biblioteškog, arhivskog, muzejskog, naučno-istaživačkog i kulturološkog, doživljavajući i pozicionirajući biblioteku kao našu malu bosansku bejtu-l-hikme”, kazao je Lavić.

On je zahvalio Rijasetu Islamske zajednice u BiH i svim prijateljima i donatorima koji prepoznaju i podržavaju rad ove biblioteke.

“Gazijina biblioteka će i u narednom periodu nastojati svojim djelovanjem odgovoriti potrebama naših korisnika, ali i cijele javnosti koja od ovakve renomirane institucije očekuje da nastavi obrađivati i publikovati historijske izvore važne za historiju naroda i zemlje u kojoj djelujemo”, poručio je Lavić.

U okviru programa su tradicionalno dodijeljena priznanja za poseban doprinos u radu Gazi Husrev-begove biblioteke.

Dobitnici priznanja ove godine su reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, Ministarstvo vakufa Države Katar (Ambasada Države Katar u BiH), Fehim Škaljić, akademik Enes Karić, Ahmet Alibašić, Lejla Gazić, Ahmed Mešić i Dragan Golubović.

Jedan od dobitnika priznanja Fehim Škaljić istakao je da je to potvrda da postoje ljudi koji već skoro pet vijekova rade na tome da znanje i knjiga imaju svoje mjesto.

“Sretan sam da sam bio u prilici u savremeno doba dati odgovarajući doprinos biblioteci da ona sada radi u savremenim uslovima i prati trendovima u stoljeću u kojem živimo. Sa znanjem nismo mali, znanjem smo partneri i svi koji su u prilici, dužni su da čine društveno korisna djela. Priznanje ne doživljavam osobno, već kao priznanje činidbi od koristi za druge i priznanje koje poziva druge koji su u mogućnosti da urade društveno korisna djela. Na taj način ćemo opravdati svoje postojanje i doprinijeti onome što ljudima treba, a to je znanje kao element slobode, argument sigurnosti i kao faktor partnerstva”, kazao je Škaljić.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!