Građani BiH žele EU, ali političari koče napredak: Može li to biti ključ za promjene?

Vijesti 29. nov 202422:35 0 komentara
F.Z./N1

Da europski put nema alternativu, gotovo svakodnevne su poruke domaćih političara. No, te poruke ne prati i njihov rad. Istraživanja nevladinih udruga pokazuju kako građani ne vjeruju ni vlastima, ni političarima, ali 70 posto građana želi postati dio EU. Može li to biti ključ za europski napredak?

Vožnja BiH ka EU putu, umjesto gasom, nerijetko je obilježena kočnicama. Dok se od BiH očekuje ispunjenje ključnih zahtjeva Evropske komisije za početak pregovora o članstvu, poseban akcenat stavljen je na funkcionisanje, odnosno, nefunkcionisanje mehanizma koordinacije koji tome prethodi.

Edo Kanlić, Transparency International BiH:

“Zamisao uspostavljanja mehanizma koordinacije bila je da BiH govori jednim glasom u procesu EU integracija, a sve što smo vidjeli od 2016. godine do danas je, upravo, suprotno. Umjesto jednog dobili smo 14 glasova vrlo nesinhronizovanih, s obzirom na to da su svi nivoi vlasti – od kantona, entiteta, Brčko distrikta i države uključeni u sve radne grupe i sva radna tijela mehanizma koordinacije”. 

Političke blokade i upitna kapacitiranost uključenih u radna tijela, a čije je i delegiranje na ove funkcije diskutabilno, ilustruju neefikasnost u ovom procesu. Činjenica da je BiH jedina država u regiji koja još nije poslala usklađen dokument Reformske agende, kako bi pristupila Planu rasta i posljednji slučaj otkazivanja samita u Neumu zbog problema s tenderom, sve ovo potkrepljuju, ističu predstavnici ove NVO.

Ivana Korajlić, Transparency International:

“Što opet dovoljno i veoma jasno i slikovito govori o odnosu institucija prema, ne samo usvajanju ključnih dokumenata, već i o donošenju odluka o tome u kojem pravcu i kako ćemo provoditi one ključne korake.”

Uz zakone koje treba usvojiti na putu EU integracija, potrebno je odrediti plan i dinamiku procesa. U tom smislu, neophodno je donošenje Programa integrisanja, bez kojeg nema ni procesa screeininga, koji predstavlja prvu fazu pregovora.

Henk van den Dool, ambasador Holandije u BiH:

“Želimo da iskažemo da mi ovdje ne pokazujemo samo neku kritičku crtu, nego želimo, takođe, da podržimo BiH na putu ka pristupanju”.

A šta o EU putu misle građani BiH? Rezultati istraživanja Koalicije “Pod lupom” pokazuju da je njihovo povjerenje u institucije duboko narušeno zbog sveprisutne korupcije i loše političke situacije. Gotovo polovina građana zbog toga je, između ostalog, ozbiljno razmatrala da napusti BiH, dok istovremeno, gotovo 60% njih ocjenjuje da se BiH kreće u pogrešnom smjeru.

Hasan Kamenjaković, Koalicija “Pod lupom”:

“Značajna razlika postoji između građana mlađe i starije životne dobi, gdje su mlađi ozbiljno razmišljali o odlasku, u 58,1% , dok su stariji o tome razmišljali u samo 16% slučajeva”.

Povjerenja u domaće institucije ni njihove predstavnike nemaju. Ali, imaju u EU. Oko 70% građana stava je da BiH treba postati članica Evropske unije. U ovoj statistici prednjače građani FBiH. A evo i šta misle o pristupanju BIH NATO-u.

Dario Jovanović, koalicija “Pod lupom”:

“Šest od deset građana BiH, tačnije 60,1% smatra da BiH treba postati članica NATO- a. Građani u RS-u značajno manje smatraju da BiH treba postati članica NATO-a sa 23,2% naspram 81,8% građana u FBiH”.

Sve ovo, zaključuju naši sagovornici, potkrepljuje težnje građana za napretkom i integracijom u šire evropske i međunarodne strukture, što može biti ključni pokretač političkih i društvenih promjena.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!