Povodom masakra u Beogradu u kojem je dječak sa nepunih 14 godina usmrtio devet osoba, od kojih osam svojih školskih kolega, postavlja se pitanje sigurnosti djece. Pitali smo građane Sarajeva šta misle o sigurnosti djece, ali i okruženja u kojem odrastaju.
Jedan od najvećih problema, po mišljenju građana Sarajeva, jesu društvene mreže i televizijski programi neprilagođeni djeci.
“Strahujem uopšte. Inače strahujem za sve, sada stvarno, ne samo u školi. Ja mislim da su društvene mreže glavni uzrok ovakvog ponašanja djece. Naravno počev od roditeljskog odgoja. Prvo roditeljski odgoj, pa sve ostalo, a društvene mreže bih ja zakonom zabranila”, rekla je jedna građanka.
“Društvene mreže pune nasilja”
“Treba s djecom raditi, pričati im, kako se ponašaju s njima. Društvene mreže su pune nasilja, rijaliti programi koji su u Bosni najgledaniji kanal. Imaju internet, gledaju čuda i ovo je samo početak. Odgoj djece, najveći problem su roditelji. Roditelji koji nažalost nemaju vremena, ovo društvo je, mi smo svi u brigama za kredite, za pare, za kupovinu stanova…”, istakao je jedna od ispitanika.
Međutim, i okruženje u kojem se djeca kreću nije sigurno, primijetio je jedan od građana.
“Prođite sad pored škola, vidjećete i cigarete i alkohol u trafikama i vidjećete prodavnice pune alkohola i cigareta koje se djeci najnormalnije prodaju, a o kladionicama i svemu ostalom da ne pričamo. O TV sadržaju takođe da se ne priča. Na pojedinim programima imate apsolutno neprimjeren program za svu djecu, djeca to apsolutno ne bi trebalo da gledaju. Društvene mreže su nešto individualno, nešto što mi ne možemo uticati, ali svaki roditelj odgojem svoje djece mislim da bi mogao puno da uradi”, kazao je.
“Roditelji nemaju vremena”
Smatraju kako sa djecom treba raditi i pričati.
“Treba s djecom raditi, pričati im, kako se ponašaju s njima. Društvene mreže su pune nasilja, rijaliti programi koji su u Bosni najgledaniji kanal. Imaju internet, gledaju čuda i ovo je samo početak. Odgoj djece, najveći problem su roditelji. Roditelji koji nažalost nemaju vremena, ovo društvo je, mi smo svi u brigama za kredite, za pare, za kupovinu stanova…”, rekao je jedan Sarajlija.
Neki misle da je problem i što djeca od prvog razreda osnovne škole nose mobitele sa sobom.
“Dijete prvi razred nosi telefon u školu, zove od kuće, zove iz škole, i to ne valja. To što roditelji nemaju vremena za djecu i što se djeca sama odgajaju, takoreći, gotovo sama ili baka ili nana…”, kazala je baka.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!