Da se pita Hrvatska, Bosna i Hercegovina bi već bila u Evropskoj uniji, poručio je ministar vanjskih i evropskih poslova te zemlje Gordan Grlić Radman. Politička situacija mora se stabilizirati, deblokirati državne institucije i fokus staviti na taj put BiH, poručili su šefovi diplomatija dvije zemlje nakon sastanka. A prvi korak trebao bi biti pronalazak rješenja oko promjene Izbornog zakona.
Nakon optužbi pojedinih medija, a koje su uslijedile nakon objavljivanja tzv. “Zagrebačkog non-papera” kako želi proširiti hrvatski utjecaj u BiH, Grlić Radman poručuje da će podržati svaki dogovor koji postignu politički lideri u BiH. Ipak, pristrasnost zahtjevima HDZ BiH u procesu promjene Izbornog zakona BiH, Grlić Radman nije krio.
“Mislim da politička prava jednakopravnost, eliminacija svih oblika diskrimancije u izbornom procesu su nužna kako bi se ostvario legitimitet i zadovoljstvo sva tri naroda kako bi mogli birati one predstavnike koje oni izaberu i sigurno je da i to možemo podržati ali naravno to je u odgovornosti političkih lidera u BiH”, naveo je Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i EU poslova Hrvatske.
A odgovornost je njihova i vratiti BiH na put ka EU, smatraju šefovi diplomatije dvije zemlje. To je, kažu, jedini pravi put i put koji vodi stabilnosti. Jer, kako su potcrtali, bez stabilnosti BiH, ugrožen je cijeli region.
“Saglasni smo da se pitanje ispunjavanja 14 prioriteta za napredak ka EU mora vratti u fokus te osigurati puna funkcinonalost institucija BiH. Destabilizacija BiH ne može proći bez destabilizacije cijeloga regiona a nama je svima stalo da region bude miran, prosperitetan i da idemo u pavom pravcu”, naglasila je Bisera Turković, ministrica vanjskih poslova BiH.
“Kada bi se Hrvatsku pitalo, BiH bi već bila u EU, tome nema dvojbe. Jer kad pogledate da dijelimo najdužu granicu, mislim da bi članstvo BiH u EU upravo pridonijelo jednoj stabilnosti”, smatra Grlić Radman.
O važnosti promjene Izboornog zakona, Grlić Radman razgovarao je i sa gradonačelnikom Mostara. Taj grad, naveli su,može biti primjer i za državni nivo.
“Mislim da je očito da nakon političke apstinencije ili nemanja izbora 12 godina, nepostojanja GV osam godina, ono što se desilo nakon potpisivanja Mostarskog sporazuma i izbora u Mostaru je osiguralo je da kvalitetan politički rad, evo ako hoćete i jedan kvalitetan komunalni rad”, dodao je Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.
“Promjena Izbornog zakona bi trebala isto tako biti primjer ili odraz ili refleksija ovoga primjera kako bi se stvorila zastupljenost pravična, temeljem Dejtonskog pariškog sporazuma, zastupljenost konstitutivnih naroda u kolektivnim tijelima”, naveo je Grlić Radman.
Inače, saradnja BiH i Hrvatske ocijenjena je snažnom – više od 140 bilateralnih sporazuma, dvije milijarde eura robne razmjene. Otvorenih pitanja ima, kažu, ali i prostora za napredak.
Napredak kakav je postignut o pitanju korištenja vode iz Buškog jezera. Hrvatska EP će, naime, kako je saopćila Turković, od sada općinama Tomislavgrad i Livno davati 4,3 miliona eura, umjesto dosadašnjih 1,8. A o rješenjima drugih problema i novim projektima razgovarati će se na zajedničkog sjednici dvije vlade, najavljenu za prvu polovinu ove godine u Zagrebu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!