Najveće gužve na graničnim prelazima na ulazu u Bosnu i Hercegovinu očekuju se već od petka 20. decembra, objavio je BIHAMK.
“Najfrekventniji su granični prelazi na zapadu i sjeveru Bosne i Hercegovine i u tim danima nema graničnog prelaza na kome ne budu kilometarske kolone. Na vrijeme provjerite stanje na cestama i graničnim prelazima, kako bi putovanje prošlo bez višesatnih čekanja. Prilagodite vožnju uslovima i stanju na cestama, posebno u jutarnjim i večernjim satima kada su temperature zraka niže. Vozite odmorni, a ako putujete na dužim relacijama pravite češće pauze”, savjetuju iz BIHAMK-a.
Bisera Hašimbegović ranije je u programu N1 posavjetovala vozače koje manje frekventen granične prelaze da koriste.
Granični prelazi iz pravca Zagreba
Hašibegović ističe da velika većina i dalje koristi GP Gradiška i GP Gradina kada putuje iz ili ka Zagrebu, ali ona savjetuje da se koristi i GP Bosanski Šamac ili GP Svilaj jer su dosta manja opterećenja.
“Jeste da ide malo udesno kada gledate na mapi, ali bolje se voziti nego stajati u koloni pet sati”, dodala je.
Savjeti za sigurniju vožnju po magli
Bosna i Hercegovina je poznata po gustim maglama u zimskom periodu. Posebno se izdvaja Sarajevo koje u zimskim mjesecima skoro uvijek bude među najzagađenijim gradovima. Vožnja po gustoj magli je izazov sama po sebi, iz BIHAMK-a donose 5 savjeta koji će vam biti od koristi za vašu bezbjednost, ali i za bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju.
1. Svjetla uvijek moraju biti uključena
Ono što je ključno u vožnji po magli jeste vidljivost. Vidljivost je neophodna kako za vašu bezbjednost, tako i za bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju. Provjerite vaša svjetla bez obzira na doba dana, jer nas magla može snaći i ujutro i navečer.
2. Ne zaustavljajte vozilo dok ne pronađete sigurno mjesto za zaustavljanje
Ako ste nesigurni u vašu vožnju po magli, nemojte odmah zaustavljati vozilo. Takvo zaustavljanje nije dobro iz razloga što drugi učesnici u saobraćaju mogu prekasno shvatiti da se zaustavljate, pa zbog toga može doći do saobraćajne nesreće. Umjesto toga, ako magla postane pregusta, ne zaustavljajte vozilo dok ne pronađete sigurno mjesto za zaustavljanje. Ako je neophodno da se odmah zaustavite, zaustavite se uz rub ceste i uključite sva četiri žmigavca.
3. Održavajte sigurnu brzinu vožnje
Magla može uzrokovati da objekte ispred sebe vidite kasnije nego inače. Zbog toga je važno da smanjite brzinu i povečate udaljenost između sebe i vozila ispred vas. Gledajte u vašu instrument tablu i pratite kojom se brzinom krećete, ne vodite se osjećajem, gledajte šta vam brojke govore!
4. Reducirajte sve što vas ometa u vožnji
Vaša pažnja bi trebala biti 100% na cesti dok vozite, to je posebno važno po maglovitom vremenu. Uklonite sve što bi vas moglo ometati u toku vožnje. Isključite radio, zamolite osobe u vozilu da vas ne ometaju razgovorom, ne koristite mobitel i budite maksimalno koncentrisani i oprezni.
5. Vjetrobransko staklo mora biti čisto
Magla može stvoriti vlagu na našem vjetrobranskom staklu, što dodatno smanjuje vidljivost. Neka vaše vjetrobransko staklo bude maksimalno čisto, kako bi imali bolju preglednost na cesti. Zamjenite brisače ako je neophodno.
Duga svjetla koja dobro dođu u vožnji po mrklom mraku, kod magle nikako ne koristite. To je besmisleno jer svjetlosni snop odbija od kapljica vode u zraku i reflektira unazad zasljepljujući vozača. Tu su pomoć svjetla za maglu, ali ni tu ne treba očekivati čudo, jer su maglenke postavljene na 10 do 20 cm od tla. Kada se vremenski uslovi poprave, obavezno isključite maglenke, posebno zadnje, jer one ometaju učesnike u saobraćaju koji se nalaze iza vas.
Sve informacije o stanju na putevima možete uvijek pronaći OVDJE dok stanje na graničnim prelazima možete pogledati i uživo putem kamera BIHAMK-a.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!