U medijima su se u posljednje vrijeme pojavila informacije da su isplate zaposlenika Univerziteta u Sarajevo dovedene u pitanje. Na današnjoj konferenciji za medije rektor Univerziteta u Sarajevu Tarik Zaimović je kazao kako nisu plate dovedene u pitanju. No, prema odgovoru Ministarstva obrazovanja tvrdnje Zaimovića nisu tačne.
Ministarstvo finansija i Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade u svom saopćenju su istaknuli kako je Vlada KS obezbijedila sredstva za isplatu plata zaposlenicima UNSA-e.
“Vlada Kantona Sarajevo obezbijedila je sredstva za isplatu plata zaposlenicima UNSA. Ministarstvo finansija i Vlada Kantona Sarajevo spremni su sprovesti sve procedure vezane za isplatu u trenutku kada Univerzitet u Sarajevu i Senat UNSA obezbijede potpise koji ne dolaze od neovlaštenih lica.
Cijeli proces opstruiraju osobe iz menadžmenta Univerziteta koje su prijavljene od strane svojih kolega iz akademske zajednice, a Kantonalna uprava za inspekcijske poslove je utvrdila da je prekršen zakon u procesima i procedurama izbora rektora. Te osobe nastavljaju kršiti zakon i ne žele poštovati odluke zvaničnih institucija Kantona Sarajevo”, naveli su.
Rektor UNSA-a najavljuje pravnu borbu protiv poništenja izbora: ‘Tražimo pravdu’
“Drže uposlene kao taoce”
Potom su dodali:
“Na taj način, u cilju ostvarivanja ličnih ciljeva, kao taoce drže skoro 3.000 zaposlenih na Univerzitetu u Sarajevu. Zanimljivo je da te osobe, prema nama dostupnim informacijama, još uvijek nisu pokrenule tako dugo najavljivane sudske procese kojima bi osporile rješenja kantonalnih inspektora, čime dodatno produžavaju blokadu cijelog procesa. Krajnje je nekorektno i neprimjereno držati zaposlene Univerziteta kao taoce u ovom procesu i koristiti njihove plate, projekte i druge obaveze kao štit za ostvarivanje ličnih ciljeva vezanih za uvođenje u zakonsko pravo lica ovlaštenog za zastupanje.”
Između ostalog, iz ministarstva navode kako postupaju isključivo prema važećoj zakonskoj regulativi.
“Za isplatu iz budžeta, između ostalog, potreban je potpis lica ovlaštenog za zastupanje, upisanog u sudski registar. Sve drugo bi bilo ilegalno. Pošto postupak upisa lica za zastupanje u sudski registar još uvijek nije okončan, niko nije ovlašten da potpiše potrebne dokumente. U cilju zaštite prava zaposlenika UNSA, Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS je predložilo jedino ispravno zakonsko rješenje: imenovanje privremenog v.d. rektora na vanrednoj sjednici Senata UNSA, čime bi se omogućilo normalno obavljanje funkcija rektora do ponovljenog, zakonski ispravnog izbora. Napominjemo da tog v.d. rektora ne postavlja nikakva inspekcija ili ministarstvo, nego legitimni članovi Senata, te se na taj način nikako ne narušava akademska sloboda ovog cijenjenog tijela i njegovih članova. Taj proces trenutno blokira nekoliko osoba okupljenih oko profesora čiji je izbor na poziciju rektora poništen”.
Navode da blokade ako se nastave imaju za cilj stvaranje pritiska na zvanične institucije.
“Blokirajući plate svojim kolegama i prebacujući odgovornost na bilo koga osim njih samih. U toj blokadi, u prvi plan guraju svoje kolege dekane fakulteta, koji šalju pojedinačne zahtjeve, znajući da te kolege nemaju pravno utemeljene punomoći, jer su sa odlaskom bivšeg rektora sve punomoći, kao i punomoći pravnim zastupnicima, postale nevažeće. Na taj način žele ne samo stvoriti blokadu, nego dovesti do toga da još neko prekrši zakon u svom poslovanju.
Ova blokada, uzrokovana namjernim odgađanjem imenovanja v.d. rektora, šteti i studentima Univerziteta, jer dolazi do odgađanja svečane promocije onih koji su zaslužili svoja zvanja i diplome. Nažalost, zbog svih neregularnosti, studenti ostaju uskraćeni za priznanje svojih postignuća”.
Jednokratno rješenje
Na kraju su naveli kako su ministarstva Vladi KS ponudila privremeno jednokratno rješenje za isplatu novembarskih plata zaposlenicima.
“U ovakvim uslovima, bez obzira na sve opstrukcije, resorno Ministarstvo je pokrenulo sve procese da pronađe zakonsko rješenje koje bi zaobišlo blokade koje su navedeni kršitelji zakona nametnuli svojim kolegama. Stoga je Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS Vladi KS ponudilo privremeno jednokratno rješenje za isplatu novembarskih plata zaposlenicima, prema kojem bi, širokim tumačenjem ovlasti, Upravni odbor mogao prepoznati kao tijelo koje bi nadoknadilo nedostatak rektora u finansijskim aktivnostima. Nažalost, jedna od članica Upravnog odbora, bliska Vladi KS, osporava tu mogućnost i sugerira da Ministarstvo i ministrica prihvate potpis neovlaštene osobe, čime bi prekršili zakon i degradirali rješenja zvanične kantonalne inspekcije, što se naravno neće desiti.
Ministarstvo finansija i Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, te resorni ministri, postupaju isključivo u skladu sa zakonom. Svi pokušaji osporenog rukovodstva Univerziteta, obmanjivanje javnosti, zaklanjanje iza prava zaposlenika i prozivanje Vlade ili ministara na osnovu političke pripadnosti nisu prihvatljivi ni etički ni zakonski. Ministarstva će nastaviti s radom u skladu sa važećim zakonima. Plate su obezbijeđene i spremne za isplatu, no cijeli proces je blokiran od strane onih koji krše zakon i ne žele se ni privremeno odreći svojih pozicija, iako time štete svojim kolegama. Ministarstvo je ponudilo dva zakonski moguća rješenja i spremno je nastaviti sa svim daljim aktivnostima u skladu sa važećim propisima”.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!