Kompanije "Prointer" i "Centar AI" više od dvije godine dobijaju osam posto od svakog tehničkog pregleda vozila u Republici Srpskoj jer čine stručnu instituciju koja vodi informacioni sistem i kontroliše rad stanica, ali sada će početi zarađivati i na djeci.
Pored automobila, kamiona, autobusa i motora oni će novac dobijati i električnih trotineta, koji su odnedavno uvršteni u Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima Republike Srpske, a koje najviše koristi mlađa populacija.
Naime, ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske donijelo je pravilnik prema kojem su vlasnici trotineta dužni da prijave svoja vozila stanicama za tehnički pregled koje će im izdavati potvrde i samoljepljive naljepnice (stikere), kojima će se morati obilježiti svoje prevozno sredstvo, koje koristi uglavnom omladina, piše Capital.
Uz popunjen zahtjev oni će biti u obavezi da uplate i 20 marka. Od tog novca, 15 maraka pripada stanici, dok ostatak od pet maraka uzima “Prointer” i “Centar AI” iza kojeg inače stoji dekan Mašinskog fakulteta u Banjaluci Aleksandar Milašinović.
Tih pet maraka je naknada koja se uzima za upis vozila u Jedinstveni informacioni sistem kojim upravljaju ova dva preduzeća.
“Stanica je dužna do 20. u tekućem mjesecu za prethodni mjesec uplatiti stručnoj instituciji za tehničke preglede pripadajući dio sredstava”, navodi se u pravilniku.
Podsjećamo, njima je prošle godine kao stručnoj instituciji pripalo 1,7 miliona maraka po osnovu tehničkih pregleda u RS.
Koliko će para dobiti po osnovu trotineta nije poznato. Upravo bi proces njihove identifikacije trebao da utvrdi koliko ovih električnih vozila ima u Republici Srpskoj.
Inače, bez identifikacionog lista i stikera na trotinetu, on se neće moći voziti po ulicama, bar ne legalno.
Pravilnikom je propisano kako stanica na zahtjev vlasnika izdaje potvrdu i stiker, a da vlasnik mora biti punoljetan i da prilikom dolaska mora ponijeti ili dovesti trotinet.
Takođe on prilaže i dokaz o uplati ali i original dokumentaciju proizvođača trotineta.
“Kontrolor na stanici, na osnovu priložene dokumentacije i vizuelnog pregleda utvrđuje njegove tehničke karakteristike, popunjava, potpisuje i ovjerava identifikacioni list”, piše u pravilniku.
U njemu se dodaje i kako vlasnici moraju pet godina čuvati potvrdu i naljepnicu, te da u slučaju gubitka moraju ponoviti proces, odnosno platiti sve još jednom, piše Capital.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!