Bliži se rok za održavanje konstitutivne sjednice u Banjaluci. No, situacija se komplikuje zbog činjenice da SNSD i dalje ostaje pri ranije iznešenom stavu da će biti opozicija u gradu na Vrbasu, iako ima mogućost da napravi skupštinsku većinu. S druge strane PDP na čelu sa gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukoooviće, iako želi, većinu ne može da sastavi. Pa se postavlja pitanje, donosi li postizborni period u Banjaluci politički zastoj i blokadu grada?
Samo dan nakon održanih izbora u BiH, u Banjaluci je bilo jasno da se neće puno toga promijeniti. Gradonačelnik Draško Stanivuković ponovo je odnio pobjedu, skupštinsku većinu ima SNSD. No, iznenađuje potez iniciran od strane prvog čovjeka SNSD-a Milorada Dodika koji odlučuje da najjaču stranku pošalje u opoziciju u gradu na Vrbasu dajući na volju koalicionim partnerima da sami izaberu na koju će stranu.
Lider SNSD-a dao je s druge strane sebi na volju da on sam odredi ko će to iz redova njegove partije sjesti u odborničke klupe, bez obzira na glasove birača. Stvari su se dodatno iskomplikovale i iz razloga što je ukupno vraćeno 13 odborničkih mandata iz različitih političkih partija, što je više od trećine ukupno izabranih.
“Ovo praktično znači da radimo sa 18 odbornika koji su iz različitih političkih partija i predstavlja problem za neku od grupacija koja bi trebalo da formira većinu, a mora da ima minimalno ovjerenih potpisa 16 odbornika iz Gradske izborne komisije Banjaluka, kako predviđa zakon”, rekao je Predsjednik skupštine Ljubo Ninković (SNSD).
Odgovornost za funkcionisanje Grada, kako navode u SNSD-u, pripada gradonačelniku i onima koji su ga podržali na izborima.
Šef Kluba odbonika PDP-a Dragan Milanović kaže da se čini da je trenutno postizborna situacija u Banjaluci još teža nego što je to bilo u prethodnom mandatu.
“Ukoliko budžet ne bude usvojen do 31. decembra, grad ulazi u privremeno finansiranje za prvi kvartal naredne godine, što bi značilo da neće biti novih projekata i investicija”, rekao je Milanović.
Istakao je da je Centralna izborna komisija još uvijek nije dostavila zamjenske mandate za odbornike koji su ih vratili. Navodi i da je evidentno da SNSD koristi taktiku izbjegavanja formalnog formiranja skupštinske većine kako bi izbjegao odgovornost, čime se, prema njegovim riječima, usporava rad Skupštine i ugrožavaju interesi građana.
Podsjećamo da su nedavno održane konsultacije svih stranaka na pojedinačnim sastancima sa gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem sa kojih je poručeno da se svi slažu oko realizacije projekata koji su u interesu građana. No, čini se da rad na terenu pokazuje drugačije te da se za interes građana puno ne mari.
Naime, ukoliko se do zakonskog roka ne izabere rukovodstvo Skupštine grada, prijeti scenario privremenog finansiranja. To bi značilo da Banjaluka ne bi mogla usvojiti budžet za 2025. godinu, što bi imalo ozbiljne posljedice za funkcionisanje grada u narednoj godini.
Podsjećamo da, nakon što je kandidat SNSD-a Nikola Šobot izgubio trku za gradonačelnika od strane aktuelnog Draška Stanivukovića, krenule su trzavice unutar vladajuće koalicije predvođene SNSD-om. Otrovne strelice uglavno su bile upućene prema strankama koje na održanim lokalnim izborima svoj glas nisu dale kandidatu SNSD-a Nikoli Šobotu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!