Nakon 22 godine, Tuzla bi 5. februara trebala dobiti novog gradonačelnika. Jedan od kandidata je i SDP-ov prijedlog Zijad Lugavić za kojeg, sada već bivši gradonačelnik Jasmin Imamović, kaže da je pravi izbor za Tuzlake.
Ko je pilot, ko kopilot, a ko putnik?
Imamović ističe da je život posvetio Tuzli i da bi Lugavić bio dobar na toj poziciji.
“On je pošten čovjek koji ima obrazovanje, direktor je ekonomskih nauka. Ima veliko iskustvo. Bio je izvršni direktor Mercatora u njegovo zlatno doba. Bio je pomoćnik gradonačelnika Tuzle 10 godina, šef inspekcija za ekonomski razvoj, socijalnu politiku itd. On zna šta su službe za upravu što je osnovni posao gradonačelnika”, kazao je Imamović za N1.
Na to što neki Lugaviću spočitavaju i to što je na funkciji u Medžlisu IZ u Tuzli, Imamović kaže: “On jeste vjernik. Ne možete nekome spočitavati pravo da ispolji svoja vjerska osjećanja. Ja to nikada, iako nisam nikad vjeru prakticirao, nisam dopustio. Vjerska sloboda je da budeš vjernik ili agnostik ili ateista. Sramota je da se nekome takve stvari spočitavaju. Radi se o čovjeku kojeg čeka većina u Vijeću. Niko bolje ne poznaje javna preduzeća u Tuzli od njega”.
SDA nema kandidata za gradonačelnika. Imamović kaže da im se “ne isplati” jer imaju samo jednog vijećnika, a za većinu im treba 16.
Kandidata ima i Naša stranka – Omera Berbića, što je čudno s obzirom da su SDP i Naša stranka u koaliciji (Trojka i Osmorka, op.a.). I sam Imamović kaže kako je rekao predsjedniku SDP-a Nerminu Nikšiću, da su “neugodno iznenađeni, ali da Tuzlaci nisu htjeli remetiti pokušaj debolkiranja države”.
“Mislim da nisu to unutar sebe mogli dogovoriti. Mladog Berbića ne smatram naročitom konkurencijom Lugaviću. Morate se dokazati na nekom poslu pa kazati ja to znam. Nisam zapazio kojim se poslom bavio da bih mogao ocijeniti. Ja to zamišljam kao avion – pilot i kopilot. Ako pilot ne vozi onda vozi kopilot, ne putnik”, rekao je Imamović.
“Kad se zemlja pokrene mnogo lakše ćemo riješiti sporna pitanja”
Govoreći o izboru Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, kazao je kako ne bi za neke digao ruku, ali pošto se glasalo “u paketu”, cilj je bio da se što prije formira vlada.
“Građani u kojem god dijelu BiH žive, koje god nacije ili pola bili, imamo iste strahove i želje. Bojimo se siromaštva, bolesti, smrti, lošeg zdravstvenog sistema, malih plata i penzija, masovnog odlaska ljudi iz ove zemlje. I 95 posto je pitanja tema koje nas vežu i možemo postići konsenzus. Postoji 5-6 posto oko kojeg se još ne možemo složiti. Teško pitanje je ulazak u NATO pakt, državna imovina itd, ali sporna pitanja nas ne trebaju zaustavljati u razvoju. Kad se zemlja pokrene mnogo lakše ćemo riješiti sporna pitanja”, rekao je Imamović.
Kazao je kako očekuje da će biti “više pitanja oko kojih će glasati i poslanici opozicije i pozicije – sve ono što je dobro za državu”.
O izboru ambasadora i Lagumdžiji
Za imena potencijalnih ambasadora koje je predložio Denis Bećirović, kazao je da je to njegova nadležnosti i da on snosi odgovornost, a da njegovi prijedlozi podupiru ono što je rekao da želi biti član Predsjedništva svih građana. O svom bivšem stranačkom kolegi Zlatki Lagumdžiji, čiju je svojedobno tražio ostavku, kazao je da je sigurno kompetentan za poziciju ambasadora u UN.
“Bio je ministar vanjskih poslova. Što se tiče političkog dijela, to neka procjenjuje onaj ko je za to nadležan. U taj posao se ne bih miješao Denisu Bećiroviću”, kazao je.
Imamović je izabran za predsjedavajućeg Komisije za saobraćaj u PSFBiH. Istakao je kako je htio biti tu kako bi radio na tome da “najmnogoljudniji kanton ne bude u saobraćajnoj izolaciji”. Poručio je da će učiniti sve da to više ne bude tako”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare