“Inkluzija nije samo riječ, dijete s autizmom vrijedi isto kao i svako drugo”

Vijesti 01. apr 202512:18 0 komentara
Halid Kasapović (Plavo je simbol svijesti o autizmu i tradicionalno se na Međunarodni dan u zrak puštaju baloni u toj boji kao jedan vid podrške)

Uoči 2. aprila, Međunarodnog dana svjesnosti o autizmu, Aida Hrnjić, direktorica udruženja Colibri i majka autističnog dječaka, govorila je o konceptu humanitarne modne revije koja će biti održana tim povodom, važnosti podizanja svijesti o autizmu i izazovima s kojima se suočavaju roditelji djece s poteškoćama. Revija, koja se održava sutra u prostorijama udruženja, ima za cilj ne samo prikupljanje sredstava putem aukcija, već i razbijanje tabua i pružanja prilike djeci da se izraze.

Koncept i misija modne revije

Hrnjić je objasnila da je humanitarna modna revija, uz elemente popisnog performansa i aukcije, primarno usmjerena na podizanje svijesti o autizmu.

“Taj kod popisni biće i performans i aukcija u isto vrijeme. Dakle, ova modna revija, kao i sve prethodne, su na prvom mjestu u nekakvom cilju podizanja svijesti o autizmu. I to je njen primarni cilj”, naglasila je Hrnjić.

Hrnjić je naglasila da su osobe iz javnog života angažovane upravo zato što njihova akcija, riječ ili djelovanje mogu imati veći utjecaj na društvo od onoga što bi mogli postići obični roditelji. Ona dodatno objašnjava kako se, uprkos uspjesima prethodnih revija, javnost i dalje suočava s nerazumijevanjem i strahom kada je riječ o autizmu. Prema njenim riječima, neinformisanost i nepoznavanje informacija dovode do neosnovanih predrasuda, što se manifestuje u situacijama poput ispisivanja djece iz razreda ili ograničavanja djece na ekskurzijama.

“Mi negdje ne krivimo zaista ljude, u redu je sasvim ne vladati informacijama i smatramo da su takve stvari u našem društvu i pojave uglavnom zbog neznanja, nerazumijevanja i nedovoljnih informacija. Jednostavno proiciraju strah kod ljudi, neizvjesnosti, nepoznavanje i zbog toga imamo zapravo takvo stanje u društvu. To je negdje osnovna misija humanitarne modne revije kao i svih prethodnih godina i to nam je primarni zadatak”, pojasnila je Hrnjić.

Razbijanje tabua i simbolična podrška

U svrhu razbijanja tabua, ideja ove godine je da modeli sami doniraju ono što nose i da prezentiraju određene teškoće koje ilustriraju stvarnost djece s autizmom. Aida Hrnjić objašnjava:

“A zamislili smo to ove godine da svi modeli, dakle sve osobe koje nose humanitarnu modnu reviju, dodijelili s mojim poznakom navodnika određeni vid po teškoće da je predstave tu na samoj sceni. Čisto da bismo razvijali te tabue, dakle nije ništa strašno ako dijete ima stereotipi u razredu i želja nam je da taj model to i pokaže na samoj sceni. Nije ništa strašno ako jedno dijete ne govori. Jezik je samo jedan od načina komuniciranja”, kazala je navodeći da će sva doniranja koja će se obaviti kroz neki vid aukcije na reviji, zapravo simbolična te da je fokus na razumijevanju ove teme.

Hrnjić ističe da će, ukoliko se pruži adekvatna podrška, dijete moći pokazati svoje sposobnosti i razviti se, bez obzira na specifičnosti svojih poteškoća.

Problemi inkluzije i birokratske prepreke

Govoreći o inkluziji Hrnjić iskreno opisuje stanje u društvu. Ističe da, uprkos naporima da se inkluzija unaprijedi, realnost na terenu često odražava nedostatak informacija i strah koji potiče od neznanja.

“Unutar resursa s kojima već raspolažemo, prema mom mišljenju, inkluzija bi trebala biti mnogo snažnija. Kažu da je jedan od osnovnih razloga strah, koji možda imaju ti neki roditelji koji ispisuju svoju djecu, jer su upisana djeca sa poteškoćama u njihove školske razrede”, navela je.

Svaka ta situacija zapravo, kako navodi naša sagovornica, otkriva koliko su nedoumice i strahovi česti u društvu, što dodatno otežava situaciju za djecu s autizmom.

Zatim se osvrnula i na nedostatak podrške koju je udruženje Colibri pretrpjelo zbog prestanka dotoka sredstava koja su do tada dolazila od općine Centar.

“Status je takav da mi već dva mjeseca, nažalost, ne radimo sa mališanima jer nismo imali nikakav budžet”, rekla je Hrnjić, pokazujući time koliko birokratske prepreke i promjene u finansiranju mogu negativno utjecati na kontinuirani rad udruženja.

Utjecaj revije i angažman javnosti

Prema riječima Hrnjić, humanitarna modna revija je, osim što prikuplja simbolična sredstva putem aukcija, postala i platforma za ukazivanje na svakodnevne borbe djece s autizmom i njihovih roditelja. U njoj učestvuju i predstavnici javnog života – aktivisti, novinari, članovi vlade i parlamenta – čime se šalje snažna poruka o jednakim pravima svih članova društva.

“Ono što mi realno želimo je zaista utjecati na podizanje svijesti u našem društvu, o tome da su djeca s autizmom jednako vrijedna kao i bilo koje drugo dijete u razredu, vrtiću ili bilo gdje drugo”, naglasila je Hrnjić.

Njena poruka je jasna – društvo mora prepoznati sposobnosti djece s poteškoćama, umjesto da se fokusira na njihove ograničenosti.

“Inkluzija nije samo riječ, već svakodnevni izazov s kojim se suočavaju roditelji i djeca, a koji zahtijeva kontinuiranu borbu protiv predrasuda. Iako su prethodne revije uvijek bile uspješne, izazov leži u konstantnoj potrebi da se razbiju barijere i da se potakne otvorenost prema različitostima”, istakla je Hrnjić.

Izazovi roditeljstva u društvu

Na pitanje koliko je teško izboriti se za prava djece s poteškoćama Hrnjić nije skrivala emocije. Sjetila se dugogodišnje borbe za osnovne usluge, ističući da je kao majka djeteta s autizmom morala proći kroz mnoge prepreke – često iscrpljujuće i zahtjevne.

“Pamtim jako puno, ali plašim se da bi me to rasplakalo pa bih to sada ostavila po strani. Uglavnom, nije lagodno biti roditelj djeteta sa poteškoćama u našem društvu. Vi se zaista susrećete na svakom koraku sa jako puno diskriminacije”, dodaje naša sagovornica.

Ovakvo svjedočanstvo dodatno je zapravo pokazalo koliko je emotivan i psihički zahtjevan svakodnevni život roditelja djece s poteškoćama. Hrnjić je uporedila i lično iskustvo s izazovima koje vidi u cjelokupnom sistemu – od nedostatka adekvatne podrške u školama do složenih birokratskih procedura koje često otežavaju pristup osnovnim pravima djece.

Apel na saosjećanje

Na kraju je pozvala sve nadležne institucije, medije i ljude dobre volje da preispitaju stavove i pravila koja ograničavaju djecu s poteškoćama. Apelovala je na saosjećanje i zajednički napor u postizanju inkluzivnijeg društva.

“Na nama je da izvučemo najbolje što možemo iz toga za to dIjete ili odraslu osobu, da im pružimo podršku kako zaslužuju i kako treba i to je ono što mi zapravo možemo učiniti kao ljudi”, stava je Hrnjić.

Revija, koja će se održati sutra u 17:00 sati u prostorijama udruženja Colibri s oko 50 modela – među kojima su aktivisti, novinari i političari – simbolizuje zajednički napor za razbijanje stereotipa i otvaranje novih mogućnosti za djecu s autizmom.

Svi su pozvani, a ulaz je besplatan. Organizatori potiču sve zainteresovane da se pridruže, kako bi kupovinom predmeta iz aukcije podržali rad udruženja te istovremeno podigli svijest o važnosti inkluzije.

Hrnjić je naglsila da su sve inicijative, bilo kroz modnu reviju ili direktnu podršku djeci sa poteškoćama, izraz ne samo humanosti nego i borbe protiv predrasuda koje, prema njenim riječima, još obilježavaju našu svakodnevnicu.

Poruka je jednostavna – svako dijete, bez obzira na poteškoće, zaslužuje priliku da se izrazi i razvije.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!