Slovenija je zemlja koja se ponosi svojim uređenjem i turističkom ponudom, no daleko od toga da vas i tamo neko ne može prevariti, doduše, na malo sofisticiraniji način. Zemlja koja povezuje brojne destinacije izuzetno je prometna, a pored toga što je mreža puteva dobro razrađena, razrađena je i ona lopovska. U slučaju da vam se pokvari automobil, desiće vam se da vas u par minuta bukvalno opkole različiti sumnjivi likovi.
Svakom se može dogoditi da automobil doživi kvar, naročito tokom ljetnih mjeseci kada su temperature visoke.
Na putu kroz Sloveniju desilo se to i meni, a automobil smo zaustavili po propisima i označili trokutom. Četvero putnika od kojih je dvoje djece, izuzetno visoka temperatura na cesti, kamioni koji prolaze pored vas velikom brzinom, toliko da zaljuljaju vaš automobil. Ukratko, u trenutku kada se zaustavite na autoputu ne znate šta učiniti i koga pozvati, a prije nego imalo razmislite pokraj vas će se zaustaviti oni koji će vam ponuditi “pomoć”.
U 30 minuta koliko smo stajali na proširenju i pokušavali dogovoriti šlep službu preko svoga osiguranja tri različite “šlep službe” nudile su nam da nam prevuku auto i servisiraju ga. Neki od “spasilaca” bili su ljubazni, a neki prilično navalentni u uspostavljanju veza sa našim osiguranjem. Jedan od vozača šlep službe čak je tražio i moj telefon kako bi on razgovarao sa operaterom.
Kako funckionira prevara?
Da nismo bili oprezni i mi bi sigurno bili žrtve razrađenog sistema. Naše osiguranje obezbjedilo nam je šlep službu i rekli su nam da će brzo stići. Prevaranti u tom slučaju koriste međuprostor odnosno vrijeme koje je potrebno da služba koju vam je poslalo osiguranje dođe do vas.
Jedan od vozača šlep-službe koji nam je rekao da je uposlenik Global Assistance podrške bez ikakvih oznaka, loga i odore spustio je dizalicu i gotovo natovario naš automobil na svoju šlepu. U zadnjem smo trenutku shvatili da on nije taj koji treba prevući naše vozilo.
Pokvareno vozilo na autoputu registrovala je i služba DARS ali nam nisu ponudili nikakvu pomoć osim što su popisali vozila. Nisu nas čak ni upozorili na divljake koji ordiniraju slovenskim cestama.
Da smo kojim slučajem natovarili svoj automobil platili bi visoku cijenu.
Sam prevoz do najbližeg servisa plaća osiguranje ako ga imate, a sve ostale troškove plaćaju vlasnici. U slučaju kada nemate premium pakete internacionalnog osiguranja na cesti.
Obično, za popravku vozila trebate platiti izuzetno visoke cijene.
Naš automobil preuzela je kompanija AC Kozuh, kazali su nam da je automobilu pokvaren motor. Zamjenskim automobilom nastavili smo putovanje i odlučili da ga u Sarajevo prevučemo domaćom šlep službom.
Vlasnik auto-servisa kazao nam je da smo dužni platiti 140 eura za dijagnostiku i spajanje na kompjuter. Tražili smo račun i još ga čekamo, pa ćemo izmiriti taj dug iako nije baš prezicno rečeno šta je pokvareno na motoru. Naravno ponuđena nam je i šlep vožnja do Sarajeva, po cijeni od 1500 eura i opcija da se automobil popravi u njihovom servisu. Tu smo opciju odbili i srdačno se pozdravili sa uposlenicima od kojih je većina iz Bosne i Hercegovine.
Naravno, provjerili smo i recenzije na Googleu, tamo možete pronaći dosta korisnih informacija o onome što nude.
Astornomske cijene popravaka
No, mi nismo jedini kojima se desilo sve što smo naveli i dobro smo prošli jer smo bili izuzetno oprezni, pitali vozače šlep službi da nam se predstave, pokažu akreditacije i identificiraju kompanije za koje rade.
Austrijski mediji početkom mjeseca pisali su o slučaju državljanina te zemlje koji je preko Slovenije putovao za Hrvatsku. Ono što je Austrijanac uradio, za razliku od nas, je da je dopustio vozaču šlep službe da natovari njegov automobil, misleći da se radi o onome kojeg mu je poslalo osiguranje.
Tek u putu Austrijanac je shvatio da je na vozilu pogrešne tvrtke, no uvjerili su ga da je sve uredu i da se sve tako funkcionira. Isto su tako pokušali uvjeriti i mene.
Ono što je i nama i Austrijancu isto je da operater iz iste kompanije Global Asistenca iz mjesta Vransko.
Promjenu dvije gume nesretni je čovjek tamo platio 1021 euro!
Naravno kazali su mu da njegovo osiguranje ne pokriva troškove i da mora platiti odmah.
Nakon što su mediji u Austriji pisali o ovom slučaju navedene tvrtke demantovale su navode.
Ovaj put, navalentni šlep prevaratni i oni koji su samo ponudili pomoć nisu imali pojma da se u automobilu nalazi novinar.
Na Google recenzijama moguće je pronaći na stotine komentara u kojima ljudi pričaju istu priču. Pokvaren auto, šlep služba, popravka i plaćanje astronomskih računa.
Slovenske vlasti, očito, ne mare previše.
Šta uraditi ako vam se zaustavi automobil u Sloveniji?
Prvo je da pozovete svoje osiguranje. Oni će vam dati upute kako da prepoznate kompaniju koju vam pošalju. Svima koji vam ponude uslugu tražite akreditaciju.
Ne dopuštajte im da prilaze vašem vozilu prije nego se predstave i pokažu odgovarajuće oznake.
Pozovite slovensku službu DARS na 1970, oni će vam dati upute.
Ne plaćajte prevelike račune ukoliko to serviseri traže od vas i prijete da vam neće vratiti automobil. U tom slučaju odmah pozovite policiju na broj 113. Nemojte potpisivati nikakve ugovore!
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!