Istinomjer: Vijeće ministara u prvih 100 dana radilo na manje od 1/3 obećanja

Vijesti 12. maj 202314:32 0 komentara
Istinomjer

Tokom prvih 100 dana mandata Vijeće ministara BiH radilo je na ispunjavanju 72 obećanja od ukupno 260, koliko ih je imalo osam partija koje su formirale državni nivo izvršne vlasti. Od tog broja, jedno je dobilo ocjenu "u progresu", dok je započelo provođenje aktivnosti na ispunjavanju 71 obećanja.

Monitoring ispunjavanja predizbornih obećanja koji provodi inicijativa Istinomjer obuhvatio je obećanja osam političkih partija (SNSD, HDZ BiH, SDP BiH, Naša stranka, NiP, DNS, BH Zeleni i Ujedinjena Srpska) koje su 25. januara 2023. godine formirale Vijeće ministara BiH. Istinomjer je obećanja prikupio iz predizbornih programa koje su političke partije predstavile uoči Općih izbora 2022. godine, kao i sa zvaničnih internet stranica, društvenih mreža političkih partija te sa snimaka predizbornih skupova onih partija koje nisu imale program.

“Najviše obećanja za ovaj nivo vlasti dao je SDP BiH (105), dok su SNSD, DNS i Ujedinjena Srpska imali tek po jedno obećanje. Od tri partije iz Republike Srpske, jedino je Ujedinjena Srpska imala predizborni program, koji se većinom odnosio na nivo Republike Srpske. NiP je dao 76 obećanja, Naša stranka 41, HDZ BiH 22 te BH Zeleni 13 obećanja”, navodi se u saopćenju Istinomjera.

Istinomjer je monitoring provodio do 5. maja, kada se i navršilo prvih 100 dana rada Vijeća ministara BiH.

Najviše obećanja dato je iz oblasti ekonomije (74), u oblasti pravne države dato je 59 obećanja, njih 43 u oblasti obrazovanja, sporta i kulture, 39 obećanja u oblasti spoljne politike, 35 u oblasti državnog uređenja te po pet obećanja u oblastima zdravstva i socijalne politike.

Istinomjer

Ako se pogleda procentualno, provođene su aktivnosti na ispunjavanju 27 posto datih obećanja, a koja u okviru svog monitoringa prati Istinomjer. Među većinom obećanja na čijem ispunjavanju nije bilo značajnih aktivnosti našla su se, između ostalih, ona koja se odnose na borbu protiv korupcije, uvođenje diferencirane stope PDV-a, reformu javnih RTV sistema, Ustavnu reformu, izgradnju nacionalnog stadiona, usvajanje zakona o klimatskim promjenama i brojna druga.

U kontekstu ispunjavanja 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, provođene su određene aktivnosti na kreiranju prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), kao i na osnivanju Savjetodavnog tijela Vijeća ministara BiH za saradnju s nevladinim organizacijama.

“Iako je veći broj partija imao predizborni program, treba napomenuti da je određeni broj obećanja u ovim programima bio neutemeljen, zbog čega ta obećanja nisu uzeta u obzir i ne prate se u okviru monitoringa. Naime, radi se o obećanjima koja su bila formulisana tako da se nije moglo precizno utvrditi šta je cilj datog obećanja ili su se odnosila na niže nivoe vlasti te ih nije bilo moguće pratiti na nivou Vijeća ministara BiH, dok je jedan dio obećanja više predstavljao tvrdnje ili stavove partije, a ne obećanja s konkretnim ciljevima. U jednom od programa zabilježeno je i obećanje o aktivnostima koje su okončane još tokom 2021. i 2022. godine, dakle prije početka predizborne kampanje za Opće izbore 2022. godine”, navodi se.

Također, iz tima Istinomjera dodaju da stranke iz Republike Srpske koje učestvuju u radu Vijeća ministara BiH tokom predizborne kampanje nisu davale obećanja čija se provedba/ispunjenje može realizirati na državnom nivou. Zabilježeno je tek po jedno obećanje od tri stranke koje se može provoditi putem državnog nivoa vlasti.

Tokom pregovora o formiranju Vijeća ministara BiH nakon održanih Općih izbora 2022. godine najavljivano je i kreiranje detaljne programske platforme za državni nivo, no, kako je istaknuto, do momenta objave ovog izvještaja takav se dokument nije pojavio u javnosti, a objavljen je samo potpisani dokument pod nazivom “Smjernice, načela i ciljevi u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti za razdoblje 2022–2026. godine”.

Istaknuto je i da budžet institucija BiH nije dostupan u mašinski čitljivom, odnosno pretraživom formatu, što je otežavalo provođenje monitoringa.

“Treba istaći da je to jedini nivo vlasti za koji Istinomjer radi monitoring, a koji ima samo skeniranu verziju budžeta. Istinomjer je od Ministarstva finansija BiH i Vijeća ministara BiH tražio da za potrebe monitoringa ustupe pretraživu verziju budžeta, no odgovor nismo dobili”, zaključili su.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!