Nakon što je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine saopćilo da je Zoran Galić, nekadašnji direktor Granične policije Bosne i Hercegovine i trenutni zamjenik direktora SIPA-e pobjegao u Hrvatsku on nije jedini koji je dvojno državljanstvo iskoristio za bijeg od pravosudnog gonjenja.
Galić je samo jedan u nizu koji je odlazak u susjednu državu iskoristio da ne završi iza rešataka.
Ovo su neki od najpoznatijih slučajeva
Ante Jelavić – Inžinjer + Oficir + Političar + Predsjednik = Ratni profiter
On je bivši član Predsjedništva BiH i HDZ BiH, koji je osuđen na deset godina zatvora zbog kriminala u nekadašnjoj Hercegovačkoj banci.
“Sumnjive radnje u Hercegovačkoj banci u svom je tajnom izvješću pojasnila bivša privremena upraviteljica Hercegovačke banke Toby Robinson, koja razotkriva tajne tokove novca, preko računa fizičkih i pravnih osoba, kojima je politički vrh HDZ-a potkraj 1990-ih godina, neposredno prije promjene vlasti i dolaska Račanove Vlade, oštetio državni proračun Republike Hrvatske za više od milijardu kuna”, navodi Dnevni list pozivajući se na dokument koji je Robinson izradila 2002. godine u kojem se navodno otkriva popis tajnih računa, pravnih i fizičkih osoba preko kojih su opljačkana sredstva budžeta Republike Hrvatske.
Slučaj tereti Jelavića da je novac iz hrvatskog budžeta namijenjene HVO-u prebacivao na tajne račune HDZ-a a potom drugim firmama i pojedincima među kojima je navodno bio i sam Jelavić.Sud BiH je 2005. godine osudio Jelavića na 10 godina zatvora. U trenutku izricanja presude Jelavić više nije bio u BiH. Na slobodi je bio zahvaljujući jemstvu od pola miliona maraka.
Domaća obavještajna agencija tvrdila je da se Jelavić skriva u Hrvatskoj ali sve do 2007. godine u javnosti o tome nije bilo dokaza. U februaru te godine Jelavića je ispred Hrvatske poštanske banke uslikao fotoreporter Jutarnjeg lista.
Među onima koji su pobjegli u Hrvatsku je i Lejla Fazlagić.
Lejla Fazlagić – razbaštinila sarajevske Jevreje
Kako je ranije pisao CIN, ona je od 2011. do 2016. godine razbaštinila desetine vlasnika nekretnina u Sarajevu, preknjižavajući njihove kuće, stanove, poslovne prostore i zemljišta na osobe koje nisu imale pravo na tu imovinu. Najčešće su na meti bile napuštene nekretnine sarajevskih Jevreja stradalih u Drugom svjetskom ratu i drugih pokojnih Sarajlija te imovina pojedinih preduzeća.
Slučaj koji je najviše šokirao javnost je onaj osuđenog pedofila Ivice Mišković.
Ivica Mišković – Pedofil pobjegao iz sudnice, pravo u Hrvatsku
Mišković je, podsjetimo, pobjegao 7. novembra 2023. iz Osnovnog suda u Banjaluci, nakon što je zbog četiri obljube nad djevojčicom osuđen na ukupno četiri godine robije, a ovaj sud je sutradan donio naredbu o raspisivanju potjernice. Sada se Mišković slobodno šeće Hrvatskom. Čak je i nakon bijega gostovao na televiziji gdje se pravdao za svoja djela. I ranije je u Hrvatskoj osuđivan za ista krivična djela.
Bijeg iz Hrvatske u BiH
No ne bježe samo iz BiH u Hrvatsku već i u drugom pravcu. Braća Mamić su jedni od najpoznatijih bjegunaca iz Hrvatske u BiH. Nakon što su osuđeni u svojoj zemlji u BiH žive normalno i često gostuju u podcastima. Vlasnici su i firmi.
Zdravko Mamić – Milioni iz Dinama za smiraj u Međugorju
Prvi čovek zagrebačkog fudbalskog kluba Dinamo, Zdravko Mamić, osuđen je na šest i po godina zatvora zbog štete nanijete tom klubu u iznosu 15,5 miliona eura i za utaju poreza od 1,2 miliona. Uz Mamića su za krađu iz Dinama osuđeni njegov brat Zoran, direktor Hrvatskog fudbalskog saveza i bivši direktor Dinama Damir Vrbanović i poreznik Milan Pernar.
Među onima koji su pobjegli u BiH je i ratni zločinac Branimir Glavaš koji je osuđen na sedam godina zatvora.
Također, kontroverzni preduzetnik Tomislav Opačak, je pobjegao od izdržavanja osmomjesečne zatvorske kazne. Poznato je i da mu se, od ranije, na teret stavlja više kaznenih djela – prijetnje, iznude, prevare, krađe.
Najnoviji slučaj bijega Zorana Galića, kako je navedeno u Tužilaštvu BiH ponovo je otvorio pitanje curenja informacija koje su ključne kako bi osumnjičeni mogao pobjeći u državu čije drugo državljanstvo ima prije akcije policijskih struktura ili same sudske presude.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare