Iz UN-a pozvali BiH da ne isporučuje osuđenog Kuvajćanina

Vijesti 13. feb 202109:00 > 09:00 0 komentara
Shutterstock

Stručnjaci za ljudska prava Ujedinjenih nacija pozvali Bosnu i Hercegovinu da zaustavi izručenje Mesaeda Al Masailimija (Almesaileem Mesaed Aory) Kuvajtu u kojem mu prijeti zatvorska kazna u trajanju od 87 godina.

To se navodi u saopštenju objavljenom na stranici Vijeća za ljudska prava UN-a 10. februara.

“Zahtijevamo od vlasti da zaštite prava gospodina Al Masailima i da ga ne protjeruju, vraćaju ili izručuju u zemlju u kojoj mu prijeti mučenje ili drugo okrutno, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje, kao i samovoljno zadržavanje”, navodi se u saopštenju.

Iz UN-a podsjećaju da se načelo nevraćanja prema Konvenciji protiv mučenja mora procijeniti neovisno o određivanju statusa izbjeglice ili tražioca azila, kako bi se osiguralo poštivanje temeljnog prava na slobodu od mučenja i drugog zlostavljanja u svim okolnostima i bez obzira na pitanja statusa.

“Pozivamo vlasti Bosne i Hercegovine da obustave postupak izručenja i odmah poduzmu detaljnu i individualiziranu procjenu rizika s ciljem osiguranja punog poštivanja svoje obveze prema međunarodnim ljudskim pravima, humanitarnom i izbjegličkom pravu”, stoji u saopštenju.

Apel su uputili Nils Melzer, specijalni izvjestitelj o mučenju i drugim okrutnim, neljudskim ili ponižavajućim postupcima ili kažnjavanju, Felipe Gonzalez, specijalni izvjestitelj za ljudska prava migranata i Irene Khan, posebna izvjestiteljica za promicanje i zaštitu slobode mišljenja i izražavanja UN-a.

 

Šta je poznato o Al Masailimu?

 

Al Masailim je, prema navodima iz saopštenja, prvi put uhapšen u Kuvajtu 2015. godine i optužen za javno nepoštivanje Emira zbog pisanja postova na društvenoj mreži Twitter.

Godinu kasnije, 2016. oslobođen je po toj optužbi, ali se suočio sa zlostavljanjem dok je bio u pritvoru.

Al Masailim je u Sarajevo doselio 2017. godine.

Potom je u tri navrata optužen za svoj angažman na Twitteru, a osuđen je u odsustvu.

“Uznemireni smo što je osuđen bez da mu se pružila prilika da se brani od optužbi. Ozbiljno smo zabrinuti da mu po povratku neće biti priznata prava na postupak, uključujući jamstvo poštenog suđenja”, tvrde UN-ovi stručnjaci u saopštenju.

Inače, šeik Sabah al-Ahmad al-Sabah preminuo je 2020. godine, a kao svog nasljednika odabrao je 83-godišnjeg brata, šeika Navafa al-Ahmada al-Sabaha koji je novi emir Kuvajta.

 

Kakav je stav Suda BiH?

 

Sud BiH još nije donio odluku u postupku ekstradicije Al Masailima, s obzirom da se još nisu stekli uslovi za odlučivanje, navodi se u odgovoru Suda BiH za Radio Slobodna Evropa na upit da li je ova pravosudna institucija razmatrala postupak ekstradicije.

“Sud je u obavezi da sačeka ishod postupka rješavanja zahtjeva za azil kod Ministarstva sigurnosti BiH, nakon čega će se steći uslovi za odluku”, navodi se u odgovoru iz Suda BiH.

Opširnije na portalu Radio Slobodna Evropa.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!