Izgradnja južneinterkonekcije još nije izgledna: Politička klima tjera investitore iz BiH

Vijesti 27. jul 202421:46 0 komentara

Izgradnja južneinterkonekcije u BiH još nije izgledna. Novi kočničari - kantoni. Hercegovačko neretvanski, Zapadno-hercegovački i Livanjski Kanton odbili su dati urbanističku saglasnot za izgradnju. Da li je riječ samo o dopunama projekta ili političkim blokadama HDZ-a BiH, čiji lider je i ranije dobijao kritike iz SAD-a zbog najava o osnivanju nove firme? Na nove blokadde reakcija nema, ali State Department oštro po vlastima Republike Srpske. Politička klima tjera investitore iz BiH.

Godine 2008. započet je rad na projektu Južne interkonekcije u BiH. Ruski gas tako bi vezom sa hrvatskom dobio alternativu u vidu azerbejdžanskog. Firma BH-Gas kao nosilac projekta radila je na njemu. Prije tri godine dobila i okolišnu dozvolu baš od ovih kantona koji su odbili dati urbanističku. Direktor BH Gasa kaže da samo traže dopunu projekta.

”U idejnom projektu ostavljen priključak a oni traže da se napravi odvojak kao za Mostar dole, što je veoma jednostavno učiniti prilikom izrade Glavnog projekta”, rekao je Edis Baković, direktor BH GAS-a.

Oponira mu bivši direktor. Iza svega vidi samo politički pritisak HDZ-a Bosne i Hercegovine.

”Ovdje se radi o čistoj politici HDZ-a koja uništava ovaj projekat radi svojih privatnih interesa, odnosno želje da formira svoje preduzeće i da sutra ucjenjuje grad Sarajevo”, kaže Almir Bečarević, bivši direktor BH GAS-a.

A priča o novom preduzeću počela je prije 3 godine. Prvobitni Nacrt zakona bio je i u parlamentarnoj proceduri. A onda u junu 2022. godine preokret – amandmanom HDZ-a BiH predviđeno je da firmu BH-Gas zamijeni nova firma iz Mostara. Oštre poruke upućivala je američka ambasada, Čoviću prijećeno sankcijama i pri dolasku Jamesa O’ Briana pomoćnika državnog sekretara SAD-a Antonija Bliknena. Čović tvrdio da je riječ o firmi kojom bi u potpunosti upravljala Vlada Federacije, međunarodni zvaničnici i stručnjaci smisao osnivanja novog investitora nisu vidjeli, a Trojka nudila da direktorsku poziciju u BH Gasu preuzme HDZ. No, ni sankcija ni promjena nema. Federalni parlament još ne razmatra ni jedan od zakona.

”Ne zna da li će biti formirana nova firma, to je na višim instancama BH Gas ima srce i mogućnosti da krene u taj projekat”, navodi Baković.

”Potrošeno je 4 miliona maraka i sada bi to trebalo da ide u kantu za smeće zato što se sada odjednom 3 kantona zbog pritiska HDZ-a okrenuli”, istaknuo je Bečarević.

Izgledno je da ćemo još godinama biti ovisni o ruskom gasu. Stav Amerike o tom pitanju jasan. U Ambasadi u BiH smatraju da bi novom firmom Projekat bio sahranjen. Tako godinama birani lideri biraju vlastite interese pa sahranjuju interese građana. Tome svjedoči i posljednji izvještaj State Departmenta o investicijskoj klimi u BiH. BiH nije ni u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, a iako bogata i privlačna invstitorima upravo politička klima odvraća ulaganja.

”Potezi entiteta RS da neustavno preuzme kontrolu nad državnom imovinom i ponovljene i eskalirajuće prijetnje predsjednika RS Milorada Dodika da odvoji RS od BiH dodatno su povećale tenzije. Ove akcije, u kombinaciji s prijetnjama RS da se povuče iz državnih institucija i formira paralelne entitetske organe prijete stvaranjem pravnih nejasnoća koje dodatno kompliciraju poslovno okruženje, ometaju ekonomiju i otežavaju ulaganja”, kažu iz States Department.

Komplikovano političko uređenje i vlastiti interesi lidera komplikuju samim tim živote građana. Na globalnom nivou Bosni i Hercegovini značilo bi jačanje ekonomije kroz investicije, a s obzirom na rat u Ukrajini i nezavisnost od ruskog plina. Konkretnih poteza i promjena ipak nema, a bez toga je pitanje da li će BiH i njeni građani sada i korak bliže Evropskoj uniji zaista imati prostora za napredak ili će biti vječite žrtve ličnih interesa visokopozicioniranih pojedinaca.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!