Posljednji događaji na Bliskom istoku, zatim Belgiji i Francuskoj, ubrzali su odluku slovenske vlade, da po uzoru na Njemačku, Češku i Poljsku, pojačaju unutrašnje kontrole na svojim granicama, uprkos Šengenu. Odluka stupa na snagu u subotu. No, kako će BiH odgovoriti na potencijalne sigurnosne izazove i ima li dovoljno kapaciteta za to?
Iskustvo najjačeg migrantskog talasa od 2015. godine naučilo nas je da ništa ne treba prepuštati slučaju, a jesmo. Hiljade migranata imali smo svojevremeno unutar BiH, a bezbjednosna situacija bila je pod znakom pitanja. Šta smo naučili od tada, jesmo li spremni za potencijalni novi talas sa Bliskog istoka i eventualne terorističke prijetnje? Nadležni neodređeni.
“Moramo biti pripremljeni i odgovorni i nastojimo u svakom pogledu biti odgovorni unutar svojih institucija, raditi posao u skladu s nadležnostima, svoju spoljnu bezbjednosnu politiku usklađujemo sa zajedničkom spoljnom bezbjednosnom politike EU”, rekla je Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH.
A države članice EU tu su jasne i već djeluju. Posljednji napadi u Francuskoj i Belgiji ubrzali su odluku pojedinih država da pojačaju unutrašnje granične kontrole, uprkos šengenu. Osim Njemačke, Češke i Poljske, od subote će pojačane kontrole na granicama s Hrvatskom i Mađarskom, vršiti i Slovenija. Hrvatska već ima jake granice, tvrde nadležni, ali problem je propusnost na granici sa BiH, gdje je već neko vrijeme postoji evidentiran veliki broj ilegalnih ulazaka.
“Mi imamo 6.700 graničnih policajaca koji čuvaju hrvatsku granicu i s te strane smo mi reklii da Hrvatska ima i snage i načina da čuva svoju granicu, ali da je pitanje izlaska iz BiH, nešto u čemu bi iskustva Frontexa mogla pomoći”, rekao je Andrej Plenković, predsjednik Vlade Hrvatske.
Za razliku od komšija, Granična policija BiH ima problem s nedostatkom ljudskih resursa. No, uprkos tome, kako navode, ulažu maksimalne napore u zaštiti državne granice, navode iz ove institucije.
“Unatoč nedostatku ljudstva, pripadnici GPBiH ulažu maksimalne napore u zaštitu državne granice. Granična policija BiH kontinuirano prati stanje nezakonitih migracija na državnoj granici BiH i poduzima pojačane aktivnosti nadzora državne granice koje obuhvaćaju, između ostalog, izvanredno angažiranje ljudstva u organizacijskim postrojbama koje su izložene migracijskom pritisku, preraspoređivanje ljudstva i tehničkih sredstava u navedene postrojbe, a ispomoć Graničnoj policiji BiH pružaju i pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela i MUP-a Republike Srpske”, navode iz Granične policije BiH.
S druge strane, prvi čovjek državne bezbjednosti tvrdi da su bezbjednosne mjere u BiH podignute na viši nivo, te da nas nijedan scenario ne može iznenaditi.
“Ono što mogu da kažem je da je trenutna bezbjednosna situacija u BiH dobra i da naše bezbjednosne agencije dobro izvršavaju svoje zadatke i očekujem da tako i ostane”, istaknuo je Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH.
Izjavu ministra Nešića komentarisali su i predstavnici entitetskih tijela za bezbjednost.
“Ne znam šta time podrazumijeva, mogu samo da pretpostavim. Ali, u svakom slučaju procjenjujem da trenutni pokazatelji i trendovi traže da stepen opreza za sprečavanje bilo kakvih incindenata bude povišen”, rekao je Dragan Mioković, predsjednik Komosije za sigurnost PD FBIH.
“Očigledno su procjene bezbjednosnih i obavještajnih struktira u državi jasan pokazatelj da treba podići sve to na jedan mnogo veći nivo”, rekao je Vukota Govedarica,predsjednik Odbora za bezbjednost NSRS.
Ili, s druge strane, kako često svjedočimo, prepustiti sve slučaju i nadati se da će nas potencijalni bezbjednosni izazovi zaobići.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!