Je li velika ekološka katastrofa u Banjaluci ujedno i velika korupcijska priča?

Vijesti 29. dec 202120:01 0 komentara
N1

Velika ekološka katastrofa, zagađenje piralenom u Banjoj Luci, mogla bi postati i velika korupcijska priča. Zahtijeva se istraga o dosad različitim izvješćima vještačenja iste tvrtke. No, po zdravlje su dramatični i prvi i posljednji rezultati izvješća, koji pokazuju skoro 140 hiljada puta veće količine piralena od dozvoljenog u Poslovnoj zoni Incel.

Nakon požara u Incelu, u martu 2019.godine ogromne količine piralena iscurile su u zemlju. Elaborat o uticaju PCB-a na životnu sredinu i zdravlje ljudi pokazao je da se ova materija najviše prenosi preko hrane i vode, ali štetno je i samo isparavanje. Izaziva karcinom, poremećaj imuniteta, nervnog sistema, rada štitne žlijezde, bolesti jetre, bubrega, srca.

“Privatni interes potisnuo ovu temu”

Ranija banjalučka vlast, skrajnuta je od ovog problema, današnja ga vraća ne dnevni red. Pod sumnjom da su prethodni izvještaji frizirani.

“Privatni interes je toliko snažan da je potisnuo tu temu. Smatram snagu nove administracije što je vratila u tim sve ljude koji su bili izbačeni. U prvom istraživanju, ispitivanju nije bilo grada i ovih ljudi. U drugom ispitivanju su došli ovi ljudi, isto uzeli uzorke i rekli mi ćemo provjeravati i tada ta firma shvati da će imati monitoring sama nad sobom. Jednostavno se išlo s tim da se sve zataška”, saopštio je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.

Rezultati ispitivanja drastično različiti

Najveće količine piralena nađene su u krugu kompanije Lukić invest, izvještaj češkog Dekonte-a iz 2021.godine kaže da se radi o čak 2800 mg/kg piralena. Dozvoljena količina je 0,02. Kako je moguće da isti taj Dekonte godinu ranije ispitivanjima došao do tek 18 mg/kg? N1 je pitao kako objašnjavaju razliku?

“Nemaju objašnjenja. Nismo dobili takve podatke, kažu nemaju objašnjenje. Prvi put je uzorkovano 200 uzoraka, rezultati najveće vrijednosti bile 18 i 5, 8. Sada tu gdje je bilo 5,8 je 2 800 sa značajnim brojem koje su izražene u stotinama i desetinama”, navodi nam Tatjana Nišić, gradska ekološka inspektorica.

Slučajno, ili namjerno pogrešno uzorkovanje 2020.godine moglo je dovesti do minimizranja problema. Ove godine su i ekološki aktivisti i gradski inspektor istovremeno kada i Dekonte uzeli svoje uzorke.

“To je bila vrsta fine, normalne ucjene. Bilo bi dobro da, kada se završi analiza, da se poklapaju rezultati. Ako se ne bi poklapalo mi bismo kao organizacija, vjerujem i Grad povukli pitanje njihove međunarodne licence”, saopštio je Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu Banja Luka.

S obzirom da postoje različiti izvještaji, postoji li međunarodna korupcija, pitali su novinari?

“To nisam rekao. Ali to bi bilo dobro da istražni organi utvrde”, odgovara Tihomir Dakić.

Dok se ispituju sve posljedice po zdravlje, od ranije je zabilježeno da četvorica radnika firme BC metal u krvi imaju povišen nivo olova, delta kiselina i cink-protoporfirin-a. Za rješenje problema piralena u krugu Incela potrebno je 16 miliona KM, a većinu novca trebao bi obezbijediti Lukić invest koji ima preko 80% kontaminirane zemlje u ovoj poslovnoj zoni.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!