Bez obzira kako beznačajno se činilo pitanje Bosne i Hercegovine u odnosu na ostala pitanja u svijetu, ono je zapravo od globalne važnosti, navodi se u pismu upućenom američkom predsjedniku Joe Bidenu, u kojem grupa bh. intelektualaca traži pomoć u rješavanju gorućih pitanja, a a kao prioritet vide EU i NATO.
Traže pomoć i podršku u naporima da se zemlju oslobodi političkog, kulturološkog i ekonomskog zastoja”, navodi se u pismu u kojem je navedno pet glavnih prepreka na putu ka demokratskoj budućnosti BiH kao i pet koraka koje bi zemlju vratile na taj put.
Konsocijacijski sistem, razvijen nakon Dejtonskog sporazuma, stvorio je tri jednopartijske etničke jedinice koje se međusobno jačaju na svim nivoima, što rezultira trgovinom uslugama. Kako navode potpisnici pisma, ugledni bh. intelektuaci, i dalje je prisutna široka sredina građanskog patriotizma, ali on je neorganiziran, obeshrabren i neučinkovit.
Budućnost je u jednakosti
Većina građana bi, smatraju podržala građansku opciju ako bi vidjeli kako ona može nadvladati stečene interese etničkih kampova i podjele koje su oni učvrstili. Budućnost BiH je u jednokosti koja njeguje vjerske i druge različitosti. Prof . Žarko Papić jedan od potpisnika pisma gostujući nedavno u progrmu N1 upozorio je zašto konstitutivnost ne treba zaboraviti, ali i šta jača separatizam.
Politički aktivisti, ekonomisti, inžinjeri, istoričari, politolozi, fiolozofi, franjevci, potpisnici su pisma u kojem se navodi i zloupotreba Dejtonskog mirovnog sporazuma koju provode “politički establišmenti Srbije i Hrvatske koji pogoršavaju unutrašnje podjele i ohrabruju one snage koje priželjkuju raspad zemlje”.
U pismu se zbog toga traže pomoć i podršku predsjednika Sjedinjenih Američkih Država u jačanje suvereniteta BiH, izvana i iznutra, ali i u u priznavanju suvereniteta države BiH od strane Srbije i Hrvatske.
Nadamo se da je ispravno što se uzdamo u podršku SAD i EU, jer članstvo u NATO je najbolji način da smirimo brigu oko trenutnog naoružavanja u Srbiji i Hrvatskoj i mahanja oružjem, podvlači se u pismu i navode koraci koji bi zemlju vratili na ispravan put.
Općeniti stavovi
Od sveobuhvatne reforme administrativnih i zakonskih procedura na svim nivoima, do smislene vladavine prava.
Potpuno smo svjesni da su stavovi istaknuti u ovom pismu općeniti, ali također smatramo da je ovo značajan korak ka izgradnji konkretnijeg plana s praktičnim rješenjima koja uključuju postojeće prijedloge Europske unije za političke reforme”,navadeno je u pismu američkom predsjdniku.
Pismo postpisuju: prof. Mile Babić, prof. Fikret Čaušević, politički aktivist Jakob Finci, prof. Rasim Gačanović, prof. Kadrija Hodžić, prof. Tatjana Konjić, prof. Rusmir Mahmutćehajić, prof. Ivo Marković, historičar Desmond Maurer, prof. Krsto Mijanović, prof. Žarko Papić i državni zastupnik Zdenko Vukić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare