Predstavnice zakonodavne vlasti, nevladinog sektora i Institucije ombudsmana u BiH jasno su poručile: "Nasilje nije privatna stvar."
“Definicija femicida nije tragični kraj jedne ljubavi, kao što mnogi advokati to propagiraju. Femicid je ubistvo iz mržnje”, rekla je Dženana Alađuz, direktorica Fondacije INFOHOUSE.
Osim što se romantiziraju, a samim tim i relativiziraju zločini iz mržnje u javnom diskursu, u sudskoj praksi se smanjuju kazne počiniteljima femicida zbog olakšavajućih okolnosti, jer su očevi, bez obzira što je najčešće riječ o ekstremnim nasilnicima i psihopatama čije su žrtve direktne ili posredne i djeca, čiju majku zlostavljaju.
Analiza sudske prakse u BiH pokazala je da iako femicid kao takav nije klasificiran u krivičnom zakonu postoji djelo teško ubistvo i moguće je dodijeliti kaznu zatvora do 40 godina. U BiH postoji sud koji je dodjelio godinu dana zatvora zato što je samohrani otac.
Postojeći zakonski okvir je dovoljan temelj za dugogodišnje kazne zatvora. U društvu koje romantizira Kuduza iz filma i brojne slične Junuzu Keči u realnom životu, u kojem u centrima za socijalni rad po matrici govore da svako dijete treba oba roditelja bez obzira što svaki roditelj ne može biti roditelj, školuju se dobri pravnici budući suci i tužitelji, koji nažalost često nemaju ni minimum senzibiliteta za dinamiku nasilja u porodici, žrtve nasilja i zaštitu ranjivih kategorija- ističu ekspertice za rodnozasnovano nasilje.
“Oni su sigurno eksperti za pravo ali nisu senzibilizirani, tako da u nekim slučajevima u kojima vršimo montioring strašno je kakvim situacijama prisustvujemo a da ne govorimo tek o advokatima”, rekla je Jadranka Miličević iz Fondacija Cure.
Osim senzibilteta institucije ne pokazuju ni odgovornost, i pored brojnih propusta policiie tokom višesatnog kretanja i ubijanja Nermina Sulejmanovića u Gradačcu, istraga koju je policijski organ sprovodio sam nad sobom , po nalogu kantonalnog tužiteljstva, pokazala je da policija nije odgovorna. A crna statistika pokazuje da bi i ovaj slučaj mogao biti okidač za daljnju eskalaciju nasilja. U januaru u Prijedoru, u Tuzli u maju, u augustu u Gradačcu i Živinicama, u Zavidovićima u septembru, u Sarajevu u novembru. Pokušaj femicida se desio u Bijeljini u augustu, u Gornjim Rahićima junu, u Tuzli u maju, u Tešnju u aprilu i Višegradu u martu.
Zakonski okvir nije usklađen sa međunarodnim ratificiranim konvencijama o pravima žena i djece. Komisija za jednakopravnost spolova Parlamenta FBiH u saradnji sa Fondacijom lokalne demokratije i mrežom udruženja uputila je u parlamentarnu proceduru nacrt Zakona o zaštiti od nasilja u porodici koji je dosta usklađen sa Istanbulskom konvencijom.
Iz Vlade FBiH bez konkretnijih odgovora o radnoj grupi čiji su članovi anonimni za nevladin sektor. I nakon poziva brojnih novinara da se danas na pres-konferenciji obrati ministar pravde FBiH, Vedran Škobić se nije obratio. Bez pisanog zahtjeva ministru ponavljamo: Još jedna žena je svirepo ubijena ministre.
“Nema više vremena. Vrijeme je davno iscurilo!”, poručila je Alma Kratina.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare