Kad zakon urodi plodom: Sve manje onih sa nespojivim funkcijama u KS

Vijesti 25. apr 202320:12 1 komentar

Biti direktor neke institucije, a uz to i član Upravnog odbora, kao i vijećnik ili zastupnik u Bosni i Hercegovini nije nikakvo čudo - primjeri su brojni. U Kantonu Sarajevo broj onih koji obnašaju nespojive funkcije se smanjuje - sve zbog Zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije. Situacija u drugim dijelovima države, kažu iz međunarodne zajednice, daleko je od toga.

Muamer Kosovac u isto vrijeme bio je direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja KS kao i član Odbora za žalbe javnosti Skupštine Kantona Sarajevo. Kenan Magoda, aktuelni ministar kulture i sporta KS bio je i na funkciji predsjedavajućeg Upravnog odbora Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine. Tea Kulenović u isto vrijeme bila je članica Upravnog odbora u Kantonalnom stambenom fondu KS i općinska vijećnica. Sulejman Haljevac osim što je vijećnik obnašao je funkciju člana Upravnog odbora u Zavodu Pazarić. To je samo dio spiska od 34 javna funkcionera koji su podnijeli ostavke na jednu od pozicija nakon donošenja Zakona o prevenciji korupcije.

“Ako se odlučuju na ostavku to znači da oni mora da vjeruju da je Zakon učinkovit i da se ne mogu skrivati. Međunarodna zajednica je fokusirana na donošenje Zakona na državnom nivou o sukobu interesa”, naglasio je danas ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy.

No, širom države mnogo je onih koji to još uvijek nisu učinili. Ukoliko pogledamo spisak onih koji jesu upečatljivo je da se obično pored jedne rukovodeće funkcije obnaša i uloga u nekom od Upravnih ili Nadzornih odbora.

“Političari sada već ostaju bez svojih kadrova koji su godinama realizirali stranačke ciljeve u obliku jedne ličnosti kroz brojne funkcije koje su obnašali. Nisu to samo dvije funkcije, nekada ih je bilo puno više”, istakao je Erduan Kafedžić, šef Ureda za borbu protiv korupcije KS.

Takvo djelovanje rezultira političkom kontrolom koja, ističu iz međunarodne zajednice, ugrožava EU put BiH, dok zarobljene institucije omogućavaju korupciju i nekažnjeno nezakonito djelovanje.

“Vlada VB skupa sa EU i SAD će i dalje raditi na borbi protiv korupcije na uspostavljanju transparentnosti i na pružanju podrške tijelima kao što je ured za borbu protiv korupcije na dobrobit građana BiH”, izjavio je danas britanski ambasador u BiH Julian Reilly.

Tokom proteklih 100 dana kantonalni Ured zaprimio je 189 prijava korupcije. Korupcija se može prijaviti anonimno – i to popunjavam online obrasca. Koliko je ovo djelotvorno pokazuje da je prije nekoliko godina bilo 200 političara u KS koji nisu prijavili svoju imovinu. Sada ih je 17 takvih.

“Kazne za nosioce javnih funkcija po pitanju prijave imovine – 333 političara su kažnjeni u rasponu od hiljadu do tri hiljade KM zavisno o kojem se prekršaju radilo. Ono što mogu reći je da je 60-tak bilo zahtijeva za sudsko odlučivanje i Sud je išao u korist političara i blaže ih sankcionisao od Ureda”, dodao je Kafedžić.

I tu i leži najveći problem, kažu iz Ureda. U ovom trenutku u toku je 14 predmeta u kojima se utvrđuje da li postoji sukob interesa. Zakon i njegova strožija primjena, istaknuto je danas, dovode do profesionalizacije i do razbijanja političkih monopola nad javnim institucijama.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare