Kajganić: Policijske agencije su kontaminirane, radimo i dalje na slučaju Dodik

Vijesti 23. feb 202320:51 2 komentara

Milenko Kajganić je prije četiri mjeseca sjeo u "vruću fotelju" glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine. Dočekali su ga brojni predmeti koji su uzburkali javnost, ali i oni koji već godinama čekaju svoj epilog. U intervjuu za N1 Kajganić je govorio o predmetima protiv Fadila Novalića, Osmana Mehmedagića, Selme Cikotića, Miloša Lučića te Milorada Dodika, ali i o slučajevima Memić i Dragičević.

“Kontaminirana” policija

Glavni tužitelj Tužilaštva Bosne i Hercegovine istakao je kako Tužilaštvo radi svoj posao, ali da “ima problema sa policijskim agencijama jer su sve kontaminirane osobama koje su u vezi ili rade direktno za organizovane kriminalne grupe”.

“Četrnaest pripadnika raznih policijskih agencija smo lišili slobode, jednog advokata i jednog sudiju u 2022. godini i početkom 2023. jednog uposlenika Tužilaštva. Ključni problem Tužilaštva BiH i svih tužilaštava je činjenica da u agencijama koje treba da se bore protiv kriminala imamo ljude koji su povezani s kriminalnim grupama”, rekao je Kajganić.

Za izjave da je u nekim predmetima riječ o “montiranim procesima”, kazao je da svako ko tvrdi da pojedini tužioci u Tužilaštvu BiH rade bilo šta mimo zakona, trebaju podnijeti prijavu Kancelariji disciplinskog tužioca te, u slučaju da se ti navodi dokažu, takve osobe ne trebeaju biti nosioci pravosudnih funkcija.

Za odnos sa Rankom Debevcom, predsjednikom Suda BiH, kazao je da je u “korektnim zakonskim procedurama BiH”.

Na pitanje može li se procesuirati visoka korupcija u BiH, odgovorio je: “Nezadovoljni smo kaznenom politikom sudova. Imamo predmete koji se odnose na visoku korupciju (Cikotić i Lučić koji je u kućnom pritvoru”. Ali, mi u 2022. godini od policijskih ili bezbjednosnih agencija nismo dobili niti jedan izvještaj za visoku korupciju. Imamo problem u kaznenoj politici kojom se ne može postići prevencija korupcije”.

Za navode da se “oni koji ukradu 100 eura procesuiraju, a oni koji ukradu milione ostaju na slobodi”, pogotovo kada je riječ i ministrima, naveo je kako sankcije u takvim predmetima visoke korupcije trebaju biti rigoroznije kako bi se postigla prevencija.

“Smatramo da procesuiranje određenih ministara iz Vijeća ministara nije bagatelno krivično djelo već se radi složenim krivičnim djelima”, dodao je.

Da li će doći do hapšenja Dodika?

Ističe da je u svom radu samostalan i da nema pritisaka, no ukoliko se dogode, kaže: “Ako budem smatrao da ima neki pritisak koji ne mogu podnijeti, neću biti na ovoj funkciji”.

Dodaje da nije imao ni prijave tužioca.

Navodi i to kako “apsolutno nema nikakvu komunikaciju sa bilo kim, uključujući predsjednika RS Milorada Dodika”, a potom se osvrnuo i na predmete u kojima je Dodik osumnjičen.

“Ima nekoliko predmeta gdje se pojavljuje u svojstvu osumnjičenog. Najpoznatiji je kupovina vile u Beogradu, na tom predmetu rade dva tužioca. U navedenom predmetu je saslušan u svojstvu osumnjičenog. Problem postupajućim tužiocima je taj što Srbija još nije postupila po zamolnici Tužilaštva BiH za saslušavanje određenih svjedoka i dostavljanje dokumentacije koja je potrebna tužiocima da donesu konačnu tužilačku odluku. U nekoliko navrat slali smo urgenciju i Srbiji i putem Ministarstva pravde BiH i u narednim danima imamo zakazane sastanke s predstavnicima Ministarstva pravde gdje ćemo kandidovati sve probleme koje tužilaštvo ima kada je u pitanju međunarodno-pravna pomoć i zatražiti pomoć. Zamolnica je upućena 2016. godine”, rekao je Kajganić.

Na pitanje da li bi, ukoliko se prikupe dokazi, moglo doći do hapšenja Milorada Dodika, odgovorio je: “Bilo ko ko ometa krivični postupak na način kako to predviđa zakon biće lišen slobode”.

N1: Da li ste spremni na to?
Kajganić: Za svako lice u BiH zakon ne poznaje funkciju ili bilo koji osnov koji isključuje eventualno lišenje slobode.

Govoreći o aferi “Ikona”, naveo je kako je Tužilaštvo uputilo zamolnicu organima Ukrajine i da su posljednju urgenciju uputili 21.9.2021., ali dokazi još nisu dostavljeni.

Slučaj “Diploma Osman Mehmedagić”

“Dva tužioca rade na predmetu, presigniran je u odsjek za korupciju. Odnosi se na više lica za koja postoji sumnja u eventualno kršenje procedura prilikom izdavanja diploma. Tužioci će donijeti tužilačku odluku”, rekao je Kajganić.

Na pitanje da li mu je trebalo biti zabranjeno obavljanje funkcije, kazao je kako smatraju da te mjere trebaju biti donesen, ali da Sud donosi svoje odluke i da njih treba pitati.

Istraga tužiteljice Diane Kajmaković

“Nemamo uvid u disciplinski predmet kao Tužilaštvo BiH, ali provjeravamo navode da li je u radnjama kolegice Kajmaković bilo elemenata krivičnog djela i onda ćemo donijeti tužilačku odluku”, rekao je Kajganić.

Za disciplinski postupak protiv uposlenika Tužilaštva koji je navodno van prostorija ove pravosudne institucije izjavio da smatra da Kajmaković nije kriva, kazao je: “Svi uposlenici su dužni da se pridržavaju etičkog kodeksa i pravilnika o disciplinskoj odgovornosti. Svi imamo pravo na mišljenje, ali sve zaposlene u tužilaštvu obavezuju pridržavanje kodeksa. Onaj ko ga prekrši biće procesuiran u disciplinskom postupku”.

Kada je riječ o “kontaminaciji policijskih agencija”, naveo je kako imaju slučajeve gdje najviše rangirani inspektori policijskih agencija koriste službena vozila da prebacuju kokain u BiH između organizatora kriminalnih grupa i tako stiču imovinsko-materijalnu koristi.

“Ako to nisu pokazatelji da imamo problem, onda ne znam šta jeste. Ali mi se nećemo predati. Samatramo da će sudovi biti znatno rigorozniji prema tim licima u ovim predmetima da svaki uposlenik agencija zna da će biti rigoroznije kažnjen ako bude radio krivična djela”, naveo je.

Za korištenje dokaza iz Sky i Anom aplikacije, Kajganić kaže da je podignutno veće nekoliko optužnica koje su potvrđene što je, ističe, dokaz da Tužilaštvo radi na zakonit način.

Slučajevi Memić i Dragičević

“Na oba predmeta se radi i formirani su timovi. U slučaju Memić su dva, a Dragičević jedna tužilac. Imaju timove s određenim policijskim agencijama i u komunikaciji su s oštećenima. Ne mogu govoriti o detaljima niti prejudicirati tužilačku odluku. Tužioci će donijeti odluku i ja ću stati za tih odluka kakve god da budu”, rekao je Kajganić.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare